263 aanvaard, aan ons dus eenvoudig de consequenties te aanvaarden Te bejammeren echter blijft het, dat men ook hier bij ons niet eene vergelijkende beproeving tusschen de verschillende stelsels b.v. Krupp, Schneider en Ehrhardt, als zijnde de meest op den voorgrond tredende, heeft kunnen houden, al ware het slechts met één stuk van elk. De algeheele ver wapening ware. er iets door vertraagd, zeer zeker, doch waar we zoo lang reeds wachten, zullen die enkele weken toch geen gewicht in den schaal behoeven te werpen. Verschillende vraagpunten doen zich thans omtrent de ver wapening aan ons voor. o. a. Wordt ons kanon een volkomen conterfeitsel van zijn zes jaar anderen collega uit Holland (Systeem Krupp 1904) ofwel, zal men, zich spiegelende aan de aldaar na vierjarige ondervin ding bevonden gebreken, deze bij ons kanon trachten te ver mijden, waardoor, zonder tot een nieuw stelsel te geraken, toch verscheidene onderdeelen gewijzigd, voornamelijk verzwaard, dienen te worden Heeft men bij ons kanon ook de allernieuwste inventies toegepast b.v. een onafhankelijke richtlijn, automatische tem- peertoestellen, uitzetbare naafbussen, enz. 1). V an algemeene be kendheid mag het toch heeten (Zie o.a. bovengenoemde „Han delingen der St. Gen.", alsmede G. Doorman in het „Orgaan der Bereden Artillerie" le Jaargang. Afl. 7), dat het Nederlandsche veldkanon, hoe werkelijk superieur toch als schiettuig, als voer tuig aan minder hooge eischen voldeed, ja dat, als gevolg van tallooze herhaalde malen voorkomende wel is waar meest klei nere gebreken, de werkverschaffing aan den C. W. te Delft meer gebaat werd dan de strijdvaardigheid van het Wapen. Groote sommen gelds zijn ten gevolge van dit eeuwigduren de gerepareer en van de transportkosten voor opzending naai en van Delft, uitgegeven moeten worden. Het zal wel buiten kijf zijn, dat men, zich spiegelende aan die Ilollandsche erva ringen, voor ons Indische geschut het meest volmaakte heeft trachten te verkrijgen, zoodat verder over de Hollandsche te leurstellingen te praten hier overbodig lijkt 1) Naar we vernemen heeft het snelvuurveldkanon een onafhankelijke richtljjn, half automatisch sluitstuk en tempeerinrichting. Rrid-

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 275