Uit de Pers. flufo's do or hel leger, In de Loc. van 9 Feb. schrijft „Pelgrim" „Door toevallige omstandigheden kuDnen -wij iets naders mededeelen van de plannen van het legerbestuur ten opzichte van een te organiseeren automobieldienst. „De lie afdeeling van het departement van Oorlog (generale staf) had het automotdelvraagstuk in studie genomen en besloot: le zich reeds in vredestijd voor manoeuvres van de hulp van parti- cnlieren-auto-eigenaars te verzekeren (dit was de bekende auto circulaire aan de J. A. O. en J. M. C. met een ontwerp van uit te vaardigen besluit), 2e in vredestijd in het leger een chauffeurs-reserve te kweeken, 3e vrachtauto's aaii te schaften (d i. de in de bladen besproken proef in de Preanger), 4e in vredestijd een kern van militaire auto's te vormen voor staven, hoogere aanvoerders en ordonnansendienst; „Of het sub lo gestelde zal gelukken, moet de tijd leeren. Wij be twijfelen het. „Automobilisten die hier te lande een algeheel luxebestaan leiden en uit luxe een auto bezitten, zijn al héél dun gezaaid. „Ook van het begrip „nationaal plichtsgevoel", dat er een eer in steekt mede te werken tot de nationale defensie, moet men niet te hooge ver wachtingen koesteren „De auto als luxe artikel is hier in 't algemeen in handen van zaken- inenschen, die hun tijd noodig hebben. „Blijft als éénig middel over om aan particuliere zijde in vredestijd d. w. z. in een tijd dat geen „force majeure" bestaat en van requireeren dus geen sprake kan zijn in den legerauto dienst te voorzien, te betalen en goed te betalen ook. „En van plannen om goed te betalen, daarvan hebben wij in de cir culaire van liet legerbestuur niet veel gemerkt. „Het onder 2e genoemde, het vormen van een militair chauffeurscorps is afhankelijk van het bezit van eigen auto's (zie 4e). „Nu, men heeft plannen voor de aanschafing beraamd. En die plannen zijn gebaseerd op het streven de volksvertegenwoordiging op een gege ven oogenblik een plan voor te kunnen leggen, waarbij de aanschaffing mogelijk zou zijn van eigen auto's.... die niemendal kosten! „Ea ra, hoe zit dat. „Men ging als volgt te werk: Midden Java, redeneerde men, is het land van particuliere spoor- en trammaatschappijen Alle korpsen, bu reaux en magazijnen werden aangeschreven om nauwkeurige opgave in te dienen van militair vervoer in 1909 van personen) i goederen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 308