299 Detacheering uan officieren bij het Department nan Koloniën. „Waar 't land dus 't recht heeft van te eischen en te eommandeeren, moeten wij 't appreciëeren, dat het beleefd vraagt en het aan ons over laat conditiën vaat te stellen. „Met onwillige honden is 't slecht hazen vangen, moge 't land erbij denken, doch laten wij van onzen kant zeggen: dwang is onnoodig, wij gaan vrijwilig, gedwongen dienen is beroerd. „Wat helpt 't u, of ge al zegt ik wil niet schutteren, ik wil geen be lasting betalen „Laten we 't bovenstaande vooral niet uit 't oog verliezen bij 't stel len van de conditiën, nu 't land dat aan ons overlaat. M. i. kunnen wij slechts conditiën stellen voor de oefeningen of 't dienen in vredestijd. „Zjjn we in oorlog, dan zal 't land ons zooveel mogelijk van schade en kósten vrijwaren, in vredestijd is het dat verplicht ten volle te doen; de oefeningen mogen dus niet plaats vinden ten laste en ten koste van de ingezetenen. Deze zienswijze blijkt duidelijk uit het schrijven van den chef van den generalen staf. „Waar de kosten te laag zijn berekend, zal dat wel niet zijn ge schied om op een goedkoopje uit te zijn, maar uit onwetendheid. Aan ons om betere gegevens te verstrekken. Wij mogen er echter geen munt uit kloppen en er „een goed zaakje van willen maken." Dat er velen zoo denken als deze briefschrijver! Het Bat. Nieuwsblad van 23 Feb. meldt Voor een detacheering in Nederland tot plaatsing bij het departement van koloniën, komen in aanmerking daartoe genegen officieren van den generalen staf, van de infanterie, cavalerie, artillerie en genie van de landmacht in Indië, met dien verstande, dat voor de functiën, die alge- meene krijgskundige kennis vereischen, bij voorkeur zullen worden aan gewezen stafofficieren of gewezen stafofficieren, dan wel officieren, aan wie de geschiktheid voor den dienst bij den generalen staf is toegekend. Detacheering kan plaats vinden, zoowel van tijdelijk in Nederland ver toevende officieren, als van officieren, in Indië aanwezig. Aldus bepaalt een koninklijk besluit. En verder. De op den voet van dit besluit gedetacheerde officieren worden tijdens hun detacheering boven de formatie van hun wapen gevoerd. Behooren zij op het oogenblik dat zij worden gedetacheerd tot den generalen staf, dan worden zij boven de formatie van dien staf gevoerd en blijven na eventueele bevordering tijdens hun detacheering daarbij geplaatst. De duur der detacheering wordt zoodanig geregeld, dat de daartoe aan gewezen officieren, met inbegrip van het eventueel onmiddellijk vooraf gaand verblijf in Nederland, niet langer dan ten hoogste 5 jaren aan den dienst in Indië worden onttrokken. Het bedrag van het traktement van de op den voet van dit besluit gedetacheerde officieren wordt berekend overeenkomstig het bepaalde bij artikel 1 van het koninklijk besluit van 25 November 1866 No. 14. Dit traktement wordt genoten: door de officieren die tijdens hun ver- I. M. T. 1910. 20

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 311