423 Ondenrijs in de iïlaleiscfie !gg; dgh de a. 5. Officieren dgh de Kon. Ded. ffiarme. optellingen moet maken, met kans op veel fouten en foutjes, overtellen, hertellen eneen groot tijdverlies. Nu is een nieuw kasboek ontworpen, op onderstaande wyze ingericn No. Datum G. B. OMSCHRIJVING. Debet Credit. Actief. 1 1 Nov. In kas. 225 50 2 4 Ontvangen van Jansen. 75 O O co 50 3 7 Aan Pietersen betaald. 150 150 50 Voor magazijnsboekhouding worden debet en credit natuurlijk ver vangen door ontvangsten en uitgaven, terwijl de derde kolom de voor raad aangeeft. Wanneer we even denken aan de Cantineboekbouding, met haar soms reusachtig magazijnsboek, en moeilijk overzicht van den voorraad, dan lijkt ons deze nieuwe methode wel de overweging waard. De voorstelier raadt deze methode aan voor magazijnen waar een niet te groote ver scheidenheid van artikelen is en elk artikel een eigen bladzijde krijgt. K. Gedurende een lange reeks van jaren werd aan de Adelborsten van het Kon. Instituut te Willemsoord, en ook aan de a.s. officieren van de Administratie bij de K. N. Marine, onderwijs gegeven in de Maleische taal, doch sedert eenigen tijd is met deze goede gewoonte gebroken. Van welk jaar de opheffing van het onderwijs in genoemd vak dagteekent, is mij niet met zekerheid bekend; ook weet ik niet of de maatregel genomen werd bij Koninklijk Besluit of bij Ministerieele beschikking. Staatsbladen, staatscouranten, begrootingen van de Marine zocht ik te vergeefs door; ik vond er geen melding van gemaakt. Dus bleet mij ook onbekend, of er-alvorens het onderwijs in het Maleisch op te heften- overleg is gepleegd tussehen de Departementen van Marine en van Koloniën; zulk een overleg zou allicht aanleiding hebben gegeven tot bet vragen van advies bij inrichtingen van Militair Onderwijs van de landmacht. Dit laatste nu heeft niet plaats gehad, en dus is er wel eenige aanwijzing, dat de bedoelde zaak baar beslag heeft gekregen binnen het Departement van Marine, zonder nader overleg met Kolomen Er zou anders wel reden zijn geweest tot informatie bij laatstgenoemd Departement; immers een gedeelte van de Kon. Ned. Marine doet dienst in den Indischen Archipel, en tot het ondergeschikte personeel behooren tal van inlanders.

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 435