De brochures bagermerff, Riel en Dan den Belt, In een geschrift, gedateerd October '08, behandelt de 2e Lui tenant der Infanterie T. J. Lagerwerf! de vraag: „Zijn we met de nieuwe schietmethode op den goeden weg," welk geschrift door een tweede werd gevolgd, gedateerd Januari '09, waarin hij „Een woord van waarschuwingdoet hooren, tegen de definitieve invoering der nieuwe schietmethode" Zijn eerste brochure bevat, behalve een voorwoord en een slot, twee hoofdstukken I. Kan de aanslag automatisch verricht worden II. De juist-snelle aanslag. De vraag of de mensch ook maar één aangeleerde handeling automatisch doet, beantwoordt L. met een beslistneen. Wel! zegt hij, dan valt met dit antwoord ook het geheele principe. „Kan een mensch nimmer in eenige aangeleerde handeling gölijk aan een automaat worden, dan moeten en mogen we „ook niet langer er naar streven en onzen kostbaren, toch reeds „zoo korten oefentijd gebruiken, om hem een automatischen „aanslag te willen leeren". „Die aangeleerde handelingen mogen al op automatische bewe- „gingen gelijken, doch worden dit nimmer", integendeel, zegt L, zij verschillen er hemelsbreed van. Wat toch is een automaat? „Een automaat is een mechanisme, dat, als het werkt, steeds „in den zelfden zin werkt en bij belemmering tracht te werken". In beschouwing worden genomen eenige automaten, die het menschelijk lichaam bezit, waaronder L. noemt, het hart, de longen, enz en ook de „spier", „die niets doet, dan wanneer „hij in werking wordt gesteld, zich samentrekken of ont spannen". Een automatische loerking echter van een complex van spieren zooals bij den aanslag in beweging gesteld wordt, kan L. nooit erkennen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 44