Ons toekomstig Berg- of „Gedragen" - geschut x) Voor de nieuwe berg-artillerie van het Indische Leger wordt geëischt, dat zij naast groote uitwerking eene zoodanige beweeg baarheid bezit, dat zij de infanterie in voor veld-artillerie on toegankelijke terreinen—- en hoevele zijn dat er niet—kan volgen en steun verleenen zonder oponthoud te veroorzaken. Teneinde deze beweegbaarheid te verkrijgen kunnen en mogen de draag- dieren niet boven een zeker maximum, dat voor Indië de praktijk liet ons dit bitter ervaren verband houdende met het gehalte der draagdieren en de eigenaardige terrein gesteld heid, belangrijk lager is dan elders. Als maximum last werd daarom voor één dier, het kanon- draagdier, met inbegrip van draag- en trektuig, toegestaan 140 K. G., terwijl de lasten der andere draagdieren met inbegrip van dat tuig hoogstens 130 K. G. mogen wegen. Terecht wordt voor Indië voor de verwapening der berg- ar tillerie beweegbaarheid op den voorgrond gesteld. Immers de Russbch-Japansche oorlog, waarin deze geschutsoort voor het eerst op groote schaal werd toegepast, bewees, dat ballistisch groote uitwerking verkregen door zwaardere en hierdoor min der beweegbare stukken niet tot haar recht kan komen, als deze in het terrein niet komen kunnen daar, waar zij noodig zijn, en daar, waar de beste stellingen liggen. De artillerie moet kunnen voldoen aan haar hoofdtaak: „de infanterie steunen daar en waar deze het noodig heeft" en moet niet de infanterie door hare onbeweegbaarheid in den steek laten of in hare bewegingen belemmeren en hierdoor die in- En reeckent den uytslagh niet, maar telt het doel alleen 1) Dit artikel werd reeds in de tweede helft van Januari '10 ontvangen, wij meen den met de opname te moeten wachten tot een repliek op het stuk van den kapitein Blits ontvangen was. Red.

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 487