Bet Derspreiden en uerzamelen Dan een sectie. 503 Het komt mij zoo voor, dat de tucht veel te veel wordt gedragen door sterren en strepen en veel te weinig door geestelijke en lichamelijke meerderheid en wederzijdsche belangstelling en achting, dat dus m. a w. de mindere in iedere meerdere meer zijn natuurlijke vijand dan vriend ziet, 't geen b. v. blijkt uit gebrek aan vertrouwen, liegen en draaien bij het getuigen in groote en zelfs kleine zaken. Wat anders beoogt de oprichting van onderofficiers- en soldaten bonden dan waken voor en behartigen van eigenbelang, terwijl wij officieren toch volgens wetten en voorschriften hiertoe zijn aangewezen. Ligt in de oprichting dezer bonden geen sterk verwijt opgesloten, is het geen vingerwijzing voor ons en vooral voor het legerbestuur, dat de machine stampt en warm loopt en dus grondig onderzoek en verbetering dringend noodig worden Januari'10 v. d. L. Pt. 202 R. I, 1. eïscht: „Het snel ontwikkelen eener tirailleurlinie „naar een gewenschte richting of op een gewilde plaats moet vooral „worden nagestreefd". Wanneer we het bovenstaande aandachtig lezen en dan nagaan hoe datzelfde reglement het verspreiden laat geschieden dan blijkt een en ander nog al met elkaar in strijd. Neem b. v het verspreiden in front (pt. 181. 2e. deel). „De linkergroep maakt een flankbeweging naar de linkerzijde; de „manschappen nemen daarbij, door bij opvolging aan te marscheeren de tusschenruimten enz. Denken we ons even op het gevechtsveld een sectie onder Comdo van iemand die alles „model" uitgevoerd wil hebben. Die sectie b. v. als spits krijgt plotseling vuur op de rechterflank en gaat nu verspreiden. Arme soldaatjes van die sectie In de praktijk geschiedt het verspreiden dan ook nooit zooals het reglement dit voorschrijft. In plaats van te blijven staan en „door bij opvolging aan te marcheeren" de tusschenruimte te nemen „vliegt alles uit elkaar met het gevolg, dat bijna niemand op zijn plaats komt. Dit laatste acht ik heelemaal niet erg, maar wel acht ik het verkeerd, dat het re glement niet kan worden nageleefd, omdat het al te zeer met den oorlogs- eisch in botsing komt. De geheele wijze van verspreiden is overigens zoo ingewikkeld, dat op het gevechtsveld van de voorgeschreven uitvoering niets terecht kan komen, omdat h9t in strijd is met den eischeenvoud. Een m. i. veel eenvoudiger wijze van verspreiden bestaat uit het volgende: De sectie wordt in twee groepen verdeeld, het voorste gelid is altijd linker het achterste rechter groep Op het teeken verspreiden snelt de achterste groep naar rechts, de voorste naar links. Zoodra de achterste manschappen der beide groepen elka,ar voorbij zijn, leggen zij zich neer na hun voorman door een tik gewaarschuwd te hebben, dat zij halt hielden. Deze voorman doet dit op zijn beurt als hij de aange geven tusschenruimte heeft en zoo opvolgend.

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 517