598 Bei kanoDDOoruitloopgeschul. het goed zijn als er onder ons waren, die de volle verantwoordelijkheid op zich konden en durfden nemen van elke handeling in de uitoefening van het recht, daartoe in staaf, gesteld door een grondige studie. Bij de vraag wie tot deze studie zullen worden toegelaten kan men twee wegen inslaan en wel: le zou men van de jonge nog in Holland vertoe vende officieren er jaarlijks eenigen tot dat doel voor 2 jaren kunnen deta- cheeren of wel 2e van uit Indië oudere officieren of wel verlofgangers die zich bereid verklaren hun verloftijd op die wijze ten nutte te maken, de gelegenheid geven twee jaren daarvoor in Holland door te brengen. Finantieel is de eerste wijze het voordeeligst, waartegenover staat dat men die officieren, in Indië aankomend, direct aan den praetischen dienst moet onttrekken, hetgeen van veel nadeel zal zijn voor hun verdere ont wikkeling als troepen-officier, vooral waar' wij als jong officier in Indië komend zoo vaak toch nog staan te kijken als een kat in een vreemd pakhuis Bovendien is het gemis aan taalkennis ook een groot bezwaar, al wordt weliswaar een tolk gebruikt. Beter misschien zou dan zijn de tweede manier, waardoor men dan krijgsraden zou kunnen samenstellen uit officieren met practische ervaring, bekendheid met land en volk en vooral ook die meer dan jongere officieren zijn ingeleefd in de strenge begrippen der militaire samenleving. Een niet gering te schatten voordeel van deze studie is ook dit, dat we niet langer blijven hangen aan de eenzijdige begrippen opgedaan tijdens onze studiejaren; dat we de van den docent toch meest klakkeloos overgenomen meeningen eens van een andere zijde leeren bezien, in het algemeen dat we dan kennis maken met de meer moderne denkbeelden omtrent straf en strafrecht, zonder er altijd voorstander van te worden. Maar men zij steeds indachtig ook hierbij: „Wie zijn tegenstander wil bestrijden moet zijn stellingen kennen". En tot nog toe, geloof ik, wil men in ons Militair Recht van de toe passing der nieuwere denkbeelden niet veel weten. Speciaal denk ik hier bijv. aan het vraagstuk der toerekeningsvatbaarheid, waarvan de toepassing een zoo groote verandering zal brengen in de rechtspraak. Zonder mij te willen vleien hierdoor meegewerkt te hebben tot het tot stand brengen eener groote verbetering in onze militaire rechtspraak, hoop ik toch de aandacht van velen op dit mijns inziens belangrijk onderwerp te hebben gevestigd. K. C. W. Rotteveel. Luitenant der Infanterie. Door de toepassing van het lange kanonterugloopstelsel, dat het eerst bij de Fransche veldartillerie is ingevoerd, werden met het vlakbaan- geschut zulke voordeelen verkregen, dat tegenwoordig reeds in bijna alle rijken veldkanonnen volgens dat systeem zijn ingevoerd. Het streven om ook het krombaangesehut een langen terugloop te geven, werd echter beperkt door de omstandigheid, dat het terugloopende kanon bij groote elevaties tegen den grond zoude stooten. Aangezien een korte terugloop niet voordeelig is, daar het geschut reeds bij kleine elevaties aan te groote schokken onderhevig zoude zijn, hebben de geschutconstructeurs andere middelen en wegen gezocht om ook bij het krombaangesehut de uitwerking van het schot op de affuit zóó gering

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 618