58 De oorzaak Dan het roesten Dan ijzer. moeten ook zoo snel mogelijk en voor langen duur buiten gevecht wor den gesteld. Zeer zeker is 't juist, dat om meer tegenstanders ernstig of doodelijk te kunnen treffen, een grooter aantal schoten moet worden afgegeven, en dat het laatste grooter kan zijn, naarmate de patronen lichter zijn en daardoor de patronenvoorraad van den man grooter is. Ondanks de juistheid van deze gedachte mag toch niet buiten beschou wing blijven, dat een Infanteriegeweer niet uitsluitend naar zijne massa uitwerking, maar ook naar de uitwerking van het enkele schot moet worden beoordeeld. Het moet niet alleen in het massa-vuur, maar ook als onvoorwaarde lijk zeker wapen van den enkelen man bij iedere gelegenheid bruikbaar zijn. Dat de soldaat zich van het zekere en werkzame schot van zijn geweer doordrongen voelt, is uit een moreel oogpunt niet zonder beteekenis. Daarom is't goed, dat, niettegenstaande een kleiner kaliber nog gun stiger ballistische eigenschappen zoude vertoonen en nog een kleiner projectielgewicht tengevolge zou hebben, bij de invoering van de punt- kogels niet beneden 8 m. M. (wij in Zwitserland 7.5 m. M.) werd gegaan. De verwondingsprestatie zal door een grooter kaliber zeker toenemen. Proeven moeten uitmaken, of met een grooter kaliber de voordeelen van den puntkogel behouden kunnen blijven. Van laatstgenoemde moet dan het gewicht gelijk of middels legeeringen de uiterlijke vorm behouden blijven. Blijkt het onmogelijk eene kalibervergrooting door te voeren zonder de ballistische voordeelen te laten vallen, dan zou beproefd moeten wor den een kogel te construeeren, die bij het treffen van weeke deelen wordt vervormd en aldus grootere verwondingen veroorzaakt. Door „Ritter von Treuenschwert" zijn kogels vervaardigd, waarvan de stalen mantel in het midden was uitgegloeid en zoo werd de kogel bij het tref fen opgestuikt. Waarschijnlijk zou voor deze opstuiking been getroffen moeten worden, daar anders de wonden in de weeke deelen gelijk blijven. De weg om door kogelvervorming ernstigere verhoudingen in de weeke deelen te veroorzaken, schijnt ons weinig uitzicht op resultaat te geven. De boven aangevoerde feiten hebben ons in de meening versterkt, „dat de vraag betrelfende de puntkogel nog niet tot opheldering is gekomen en dat onze verleden jaar geuite meening, dat bij een herbewapening van de Infanterie gelijktijdig het kaliber noodzakelijk moet worden vergroot, nu nog recht van bestaan heeft." P- (Schio. Mil. Blatter 9/09). Tot voor korten tijd schreef men algemeen het roesten van ijzer toe aan de inwerking der zuurstof van de lucht. Evenwel waren reeds en kele scheikundigen tot het resultaat gekomen, dat ook het koolzuur der lucht bij het roesten een gewichtige rol speelt, een meening, die echter nog weinig steun vond. Bij de onderzoekingen aan de „Technische Hochschule" te Berlijn is in den laatsten tijd gebleken, dat de oorzaak van het roesten niet ligt in de qualiteit van het ijzer, en dat ook in water geen roestvorming

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 70