82 Sport als dienst beschouwd, De teekenen des tijds, zegt hij, duiden er ongewijfeld op dat het niet lang meer mogelijk zal zijn voor de nationale defensie in Indië een leger te handhaven, geschoeid op de verouderde basis van de beroepsarmee. Weldra zal het noodzakelijk blijken een weerplicht in't leven te roepen in den een of anderen vorm, hetzij militie, hetzij een landweer of landstorm van oud-gedienden, misschien, maar dan na eeuweneen volksleger. Behalve echter dat het Javaansche ras o. i. op het oogenblik allerminst geschikt is voor de verwezenlijking van het begrip volksleger (het Hollan- sche volk evenmin) komt het ons niet rationeel voor, gegeven het feit dat in een Hollandsche kolonie de Hollanders overheerschers zijn, een volksleger te pousseeren te beginnen met de Javanen. Weerplicht zal moeten worden opgelegd primo aan de Europeesche blijvers, aan de Indo's en deze geëncadreerd door een reservekader, te recruteeren uit Hollanders, via het capitulantenstelsel in Indië tot blijvers gevormd (voor het capitulantenstelsel, zie Legerbelangen XI Loc. v. 12 Oct). Om echter dit ooit te kunnen doen slagen is een zoo haastig mogelijke opheffing van het schutterij-instituut noodzakelijk. Maar gegeven de verhouding in getalsterkte van Europeanen en In landers, gelet op de uitgebreidheid van het vast te houden gebied, zal men den Javaan in het leger niet kunnen ontberen. Als schakel denkt hij zich de Inlandsche officier. „En misschien, héél misschien zal dan na eeuwen de mogelijkheid en de noodzakelijkheid want die gaan hand aan hand in de volksontwik keling ontstaan van een Javaansch volksleger. Maar wil dit ooit pas sen in een gezonde koloniale politiek dan zal ook de Hollander daarvoor geschikt moeten zijn en vóór zijn gegaan in de toepassing van het „allen weerbaar". Maar wanneer dat zal zijn en in welken vorm, dat kunnen wij thans nog niet weten, dat weet niemand. Daarom acht Pelgrim het zulk een reuzenfout nu van een Javaansch-volksleger te gaan praten, met dessa- schietonderwijs, zwermtroepen en de rest. In de Nieuwe Courant van 3 November lezen we De minister van Oorlog heeft vastgesteld: a. welke oefeningen in luchtscheepvaart, in het gebruik van automo bielen, in gymnastiek, schermen, zwemmen en gymnastische spelen, ge houden buiten de uren, volgens de diensttableaus of de dagelijksche orders voor die oefeningen bestemd; b. in hoeverre het deelnemen aan wedstrijden in de onder a. genoemde luchtscheepvaart, het gebruik van automobielen en takken van sport en aan wedstrijden te paard, als dienst-verrichtingen zijn te beschouwen. Als dienst-verrichtingen moeten worden beschouwd lo. de vrijwillige oefeningen in luchtscheepvaart, in het gebruik van automobielen, en gymnastiek, schermen, zwemmen 6d gymnastische spelen, mits gehouden onder deskundig toezicht en met voorkennis van den com- mandeerende officier van het korps of van een gedetacheerd korpsge deelte, voor zooveel de luchtscheepvaart en het gebruik van automo-

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 94