85 De Verdediging nan 3gdq door de UaDanen. Hij klaagt erover, dat de officieren op onkosten gejaagd worden. Door de vele overplaatsingen en de daarmee gepaard gaande vendutiën zit een luitenant chronisch in de korting en bedraagt zijn tractement niet meer dan 75 °/0 van het nominale bedrag. Blijkbaar is hij infanterist, anders zou hij niet verzuimd hebben mede te deelen, dat wat met 99 der be- redeD officieren eveneens chronisch het geval is er bovendien nog f 20 iedere maand voor paardenkorting afgehouden wordt, waardoor een bereden officier, die bovendien extra uitgaven heeft van hoefbeslag, rijklee- ding en harnachement nog minder tractement krijgt dan zijn niet bereden collega. En zoo komt men er niet toe een duitje over te leggen voor het ver lof naar Europa en moet men daar opnieuw schulden maken. Wordt men vervolgens na terugkomst kapitein, dan kan men trachten de in Holland gemaakte schulden af te betalen en staat men er weer juist zoo voor als toen men luitenant "was. Luitenant G. wil, dat de officieren zuiniger zullen gaan leven en min der bedienden zullen houden. Maar hij gelooft niet aan die oplossing. Wij evenmin. Wat echter n. o. m. wèl kan, dat is, dat er een billijker regeling ge troffen wordt om den officieren hunne onkosten bij overplaatsing te ver goeden. Ook in Holland bestaat die billijker regeling. Daar krijgt een oificier bij overplaatsing maand tractement, benevens een som van f 200 (varieerende met den rang). Een vendutie hier kost het slachtoffer minstens een 3 a 500, het vervoer van den inboedel naar de nieuwe standplaats eveneens. Dat men hem dus al naar zijn rang (luitenant, kapitein enz.) f 300, a f 500 of meer vergoede en hem tevens vei gunne alle uitgaven (dus ook alle verblijfkosten) voor den overvoer van zijn gezin en bedienden naar zijn nieuw garnizoen te deelareeren. Wanneer dan nog de bereden officieren voor hun eerste paard f 500 krijgen en voor tegemoetkoming in kosten van beslag, harnachement enz. f 200 per jaar (zooals in Holland) dan bestaat de mogelijkheid, dat het effectieve tracte ment van een officier in de toekomst iets meer wordt dan 75°/0vanhot nominale bedrag min f 20. De Locomotief van 15 December schrijft onder dit hoofd: Wij namen onlangs uit de N. E. C. eenige beschouwingen over van Noto Soeroto over de verdediging van Java door de Javanen. Zekere „Toewan" heeft daarna het denkbeeld, den Javanen te pressen, onze kolonie te onzen behoeve tegen een buitenlandschen vijand te helpen ver dedigen, immoreel genoemd. Noto Soeroto bepleit thans zijne inzichten volgenderwijze nader in het weekblad „De Amsterdammer"„Hetdefen- sievraagstuk der koloniën, in 't bijzonder van Java, zou m i. voor een groot deel zijn opgelost, indien de Inlandsche bevolking de zaak der Ne derlanders tegen een eventueelen Buitenlandschen Yijand als de hare beschouwde. Dit nu zal verkregen kunnen worden door tweeërlei maatre gelen. In de eerste plaats door de positie van het Javaansche element in het leger te verbeteren en aantrekkelijker te maken. In de tweede plaats door een maatregel van verre strekking, welke op het gebied van meer algemeene koloniale staatkunde ligt en waarover ik hier niet

Indisch Militair Tijdschrift | 1910 | | pagina 97