DO INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT in de bosschen, moerassen en de schaarsch bevolkte bergstreken op houden, verbonden bezwaren daarmede voorloopig zoo krachtig mogelijk diende te worden voortgegaan als zijnde het eenige middel om tegen over hen met succes te kunnen optreden en spoedig er toe te geraken dat deze menscheu het hoofd in den schoot leggen en deze grootste hinderpaal tegen de bevrediging van het land uit den weg wordt geruimd. Doch de ondergeteekende kan in een en ander geen tegen strijdigheid zien. Immers een grooter optimisme, dan hem geoorloofd schijnt, is noodig om te meenen, dat rust en orde bij het voortbestaan van aan het bestuurstoezicht onttrokken nederzettingen van het bestuur slechtgezinde elementen, baat zouden kunnen vinden. Integendeel is het gevaar zeer groot dat velen zich bij zulke nederzettingen zullen gaan aansluiten en dat zoodoende nieuwe centra van verzet zouden ontstaan. Blijkens eene onlangs uit Indië ontvangen verbeterde opgave bedroeg het verlies aan Atjehsche zijde in 1908: 1059 personen, onder wie 31 vrouwen en 7 kinderen en in 1909: 1143 personen, onder wie 36 vrouwen en 14 kinderen. Voorts vielen in 1908: 29 gewonden en 184 gevangenen in onze handen en in 1909: 41 gewonden en 333 ge vangenen. Vergelijkt men deze cijfers met die van de vorige twee jaren toen in 1906 2151 en in 1907 1781 personen aan Atjehsche zijde het leven lieten, dan valt eene belangrijke vermindering van het aantal der gesneuvelden te constateeren, al kan men het niet anders dan betreuren, dat het toebrengen van zulke belangrijke verliezen aan de Atjehsche kwaadwilligen nog noodig was. De in het Voorloopig Verslag gemaakte gevolgtrekking, dat de in 1909 gesneuvelde en in onze handen gevallen Atjehers al zeer slecht bewapend waren, kan intussehen moeilijk wordeu aanvaard. Immers in dat jaar werden 216 stuks (en niet 46, zooals het Voorloopig Verslag vermeldt) hand vuurwapenen buitgemaakt of ingeleverd, waaronder 61 van het ach- terlaadstelsel (o a. 15 geweren en 1 karabijn model '95, 32 Beaumont- geweren en 18 revolvers) Wanneer nu bovendien nog rekening wordt gehouden met de beteekenis, die het blanke wapen in de hand van den Atjeher heeft en met de gewoonte van de Atjehers om de vuurwapenen van gevallenen zoo spoedig mogelijk in veiligheid te brengen, dan kan moeilijk worden staande gehouden dat onze troepen zeer slecht bewapende tegenstanders zouden hebben. Aan de adviezen van den Regeeringscommissaris is en wordt door de Indische Regeering volle aandacht geschonken. Ook hetgeen door den heer Liefrinck naar aanleiding van zijn laatste bezoek is aanbevolen, heeft de Gouverneur-Generaal aanstonds ter kennis van den Gouverneur van het gewest en van de betrokken hoofden der Departementen van algemeen bestuur doen brengen, met opdracht om te dienen van consideratiën en advies. In Groot-Atjeh zijn alle bestuurders van onderafdeelingen thans civiele ambtenaren, terwijl van de onderafdeelingen in de Onderhoo- righeden op 1 Januari 1910 6 door civiele ambtenaren en 10 door officieren-eiviele-gezaghebbers werden bestuurd. De vraag of alle civiele bestuurders in hun ressort wonen, kan toestemmend beantwoord worden. Bij elke vacature van officier-civiel-gezaghebber moet de

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 102