100 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT het niet noodig is naar de wijze waarop de werving geschiedt een onder zoek te doen instellen en meent hij te kunnen volstaan met te verwijzen naar hetgeen ter zake door hem werd medegedeeld op bladz. 73 van de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer betreffende de Indische begrooting voor het loopende dienstjaar. Onderaf deeling 69. Bij het in 1909 voor den bouw van het kazer- nement en het hospitaal voor de Koloniale Reserve te Nijmegen noodi°- geoordeelde bedrag van f 584 000 was gerekend op f 438 000 voor het kazernement en f 146 000 voor het hospitaal. Bij die raming was, tengevolge van een eerst te laat ontdekt misverstand, alleen op de bouw som in engeren zin gerekend, en niet op het honorarium, de reis- en verblijfkosten van de met den definitieven projeetiearbeid en de uit voering van den bouw te belasten personen, en de traktementen van de voor het toezicht op het werk aan te stellen opzichters. Bovendien bleek bij de aanbesteding dat bij de eerste globale begrooting ook de bouwsom zelve te nauw was geraamd en wel voornamelijk doordat daarbij niet voldoende gerekend was op mogelijke verschillen tenge volge van een niet altijd te voorkomen te lage raming van de een heidsprijzen voor de bouwwerken en de kosten voor den aanleg der centrale verwarmingsinstallatie. Wat deze laatste betreft was o.a. niet gerekend op de daarvoor noodige extra-kosten voor timmer- en metselwerk. Tengevolge van een en ander is bij den bouw van het thans reeds grootendeels voltooide kazernement gebleken dat de bouwsom daarvan, met inbegrip van 4| pet. voor onvoorziene uitgaven ten rechte op' rond f 477 600 had moeten zijn begroot. Hoewel ook de ondergeteekende deze misrekening zeer betreurt en deze overschrijding van de oorspronkelijk geraamde bouwsom met 39600 niet dan na ernstig onderzoek heeft aanvaard, is hij toch overtuigd, dat het voor den kazernebouw te besteden bedrag, in aanmerking nemende hetgeen daarvoor zal worden verkregen niet te hoog is te noemen. Bij het ontwerpen van het samenstel van gebouwen is er naar gestreefd om met vermijding van noodelooze praal aan de hier te lande vertoevende koloniale militairen een aan billijke eischen voldoende huisvesting te schenken. Een passend verblijf, zooals het Indische leger dit veidient, maar waaraan ook dringend behoefte bestaat, wil men de met de ten vorigen jare ingevoerde reorganisatie van de Koloniale Reserve beoogde geldelijke en andere voordeelen geheel tot hun recht doen komen. De te lage raming van de bouwsom voor het hospitaal is mede een gevolg van het in rekening brengen van te lage eenheidsprijzen voor de bouwwerken bij het aanvankelijk project met globale begrooting. Ten onrechte werden daarbij dezelfde eenheidsprijzen aangenomen als voor het kazernement en werd er niet op gerekend, dat met het oog- op de speciale afwerking van vloeren, muren, ramen enzde prijs per Ms. voor het hospitaal eenigszins hooger d:ent te worden gesteld. Waar de kostende prijs van het kazernement -ff f 7,50 per M3. blijkt te bedragen, dient dan ook voor het hospitaal op f 8,50 per M3. gerekend te worden Voorts bleken bij het opmaken van het definitieve bouwproject

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 112