INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 101 voor het hospitaal nog eenige voorzieningen noodig, teneinde die inrich ting meer in overeenstemming te brengen met het bijzondere karakter van de verpleging van de zieken en de reconvalescenten bij de Koloniale Reserve. Een zeer groot deel namelijk van de uit Indië naar de reconvalescentenafdeeling opgezonden militairen lijdt aan slepende tropische ziekten, welke eene langdurige verpleging, voorna melijk bestaaude in het volgen van een bepaald dieet, noodig maken. Dergelijke patiënten, die zich niet zoo ziek gevoelen, dat zij zich gemakkelijk in het hospitaalleven schikken en waaronder er dikwijls voorkomen, die bovendien nog, door hunne psychische afwijkingen, zeer lastig voor het verplegingspersoneel zijn, stellen aan eene ver- plegingsinriehting eischen, waaraan een gewoon militairhospitaal hier te lande niet behoeft te voldoen. Met dit karakteristieke verschil diende bij het opmaken van het definitieve bouwproject van het nieuwe hospitaal, meer dan aan vankelijk was geschied, rekening te worden gehouden, door te zorgen voor een doelmatig ingericht, geheel afzonderlijk gelegen dagverblijf voor de niet bedlegerige patiënten en voorts voor een ruimer aantal lokalen, waarin de onrustige zieken, van de anderen afgescheiden, kunnen worden verpleegd (isoleerkamers). Behalve op het dagverblijf, waarin de niet bedlegerige onderofficieren en minderen zich buiten de ziekenzalen kunnen ophouden en ook hunne maaltijden gebruiken, bleek het voorts noodig nog te rekenen op een afzonderlijk keukengebouw, localiteiten voor de keuring van nieuwelingen met bijbehoorende kleedkamertjes, localiteiten voor het onderzoek van verpleegde en bij de reconvalescenten-compagnie dienst doende militairen, een operatiekamer voor kleine operaties met bijbe hoorende vertrekjes, vertrekken voor microscopie en oogonderzoek, een lokaal voor massage ten behoeve van de nabehandeling van gewonde militairen, en voorts op meer en ruimere waschvertrekken en badkamers. In verband met deze verbeteringen in het project en de oorspron kelijke raming voor het hospitaal moest de bouwsom daarvan met inbegrip van onvoorziene uitgaven op f 179 000 of 33 000 méér dan het daarvoor in 1909 toegestane bedrag worden geraamd, van welk meerder bedrag f 30 000 voor rekening komt van de te lage raming der eenheidsprijzen. Dat desniettemin in het definitieve bouwproject zoovele verbeteringen konden worden gebracht, is te danken aan de uit een bouwkundig oogpunt zooveel mogelijk nader aangebrachte vereenvoudigingen en voorts aan het doen vervallen van een afzonder lijk gebouwtje voor besmettelijke zieken, waarop in het oorspronkelijk project was gerekend, doch dat niet noodig wordt geacht met het oog op de sporadisch voorkomende gevallen. Het plan bestaat nu om derge lijke patiënten en ook enkele zware zieken, zoo deze voorkomen, te doen verplegen in de particuliere ziekenhuizen. Door dezen maatregel zal het aantal bedden tot 80 kunnen worden beperkt. Het nieuw te bouwen hospitaal zal bestaan uit een frontgebouw en een uitsluitend uit ziekenzalen bestaand paviljoengebouw, welke beide gebouwen door een overdekte gang zullen worden vereenigd. Het ge heel zal omgeven worden door een lommerrijk plantsoen, waarin ook het dagverbijf komt te liggen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 113