Boekaankondiging, Indisch Nederland door Dr. E. B. Kielstra. Uitgevers de Erven F. Bohn. In dit boek zijn meest reeds in een tijdschrift verschenen artikelen bijeengebracht, gewijd aan verschillende deelen van den archipel. In die historische schetsen doet schrijver uitkomen op welk een slappe, van weinig zelfvertrouwen getuigende wijze menigmaal het politiek beleid bij onze aanrakingen met de vorsten van verschillende rijkjes en eilanden werd gevoerd. Vooral op Bali en Zuid-Celebes trad het gebrek aan doortastendheid op den voorgrond. Zoo goed als nooit wist men de vruchten van de met veel bloed gekochte overwinningen onmiddellijk te plukken. Schrijver wijt dit aan onze politiek van ba tige sloten, waarom men vooral niet meer geld ten behoeve van de buitenbezittingen wenschte uit te geven, dan volstrekt noodig was. Maar het was toch ook kortzichtigheid, dat men niet begreep, dat het voordeeliger is wat meer geld aan die expedities te besteden, waar door de onderwerping rentegevend kon worden gemaakt, dan het op een koopje te doen en alles weg te gooien. Ons volk de gevolgen van dit Jan Salie-achtige handelen te doen zien en daarvoor te waarschuwen, is het doel dezer historische schetsen. Hopen wij dat dit doel bereikt wordt. Schrijver zegt: „Onze onafhankelijkheid loopt geen gevaar meer en daarom weg met onze liniën en stellingen, onze doode weer middelen, die jaarlijks tonnen gouds verslinden en beletten dat wij krijgen wat wij noodig hebben: een geduchte kust versterking en een veldleger, dat door Duitschland niet meer beschouwd wordt als een quantité négligeable. Want het moge waarheid of fictie zijn, dat die zelfde Duitsche Keizer gedreigd heeft onze havens te zullen bezetten, als wij zelf geen voldoende maatregelen nemen - breekt de oorlog tusschen Duitschland en Engeland uit, dan zal Duitschland dat zeker doen als wij niet een krachtig veldleger hebben om dat te beletten. En wat zullen ons dan de Hieuwe Hollandsche Waterlinie en de Stel ling van Amsterdam baten, al waren ze nog zoo sterk en geheel gereed Ik kan mij niet voorstellen, dat wij op een andere wijze in oorlogs toestand zullen komen dan in geval van een oorlog tusschen Duitsch- Eene IllusieNieuwe denkbeelden over hetgeen ons te doen staat om weer- baarte worden doorDutric. Nederland- sche Drukker-en Uitgevers-Maatschap pij „C. Misset" Doetiehem.

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 124