114 INDISCH MILITAiR TIJDSCHRIFT gepaard met een maximum nuttig effect (d.w.z. nuttig met het oog op het volvoeren van de oefeniDg, dus nuttig uit sportief oogpunt). De oefeningen van het Z. stelsel zijn niet samengesteld; zij zijn overeenkomstig de natuurlijke fuuctie van elke spier en dus door ie dereen zonder onderscheid uit te voerenzeer velen zetten het be oefenen van de gymnastiek tot op zeer hoogen leeftijd voort. De oefe ningen van het D. stelsel daarentegen zijn dikwijls zeer samengesteld zeer dikwijls in strijd met de natuurlijke functie van elke spier, ten gevolge van het sportieve karakter; slechts enkele virtuozen gaan op meer gevorderden leeftijd met gymnastiekbeoefening door. Bij het Z. stelsel nemen allen met genoegen aan de gymnastiekles sen deel, bij het D. alleen zij, die met eenig succes de oefeningen uitvoeren. Gebreken in de lichaamshouding en -vorm worden bij het Z. verbe terd, tegengegaan en voorkomen, bij het D. niet verbeterd, daaren tegen wèl in het leven geroepen. Schrijver noemt nog verschillende andere voordeelen van het door hem voorgestane stelsel en besluit met als zijn vaste overtuiging uit te spreken, dat ook in Nederland binnen niet al te langen tijd de Zweedsche beginselen zullen worden toegepast, en daarmee het voor beeld van een twintigtal andere staten zal zijn gevolgd. Waar ook in ons leger de gymnastiek een kwijnend bestaan lijdt, zij een bestudeering van dit boek aanbevolen. De Hollandsehe Vrouw in Indi'è. Indrukken van een zwervelinge; door M. C. Kooy-van Zeggelen. Amsterdam, Scheitema 's Holkema's Boekhandel. Het overkomt een redactie van een militair tijdschrift niet dikwijls, dat zij een door een vrouw geschreven boek ter aankondiging' ontvangt. Er zijn echter reeds zooveel boeken door mannen over het leven in de rimboe geschreven, dat wij verheugd zijn nu ook eens van andere zijde te hooren hoe dat leven is. En ie meer moeten we de verschij ning van dit boek op prijs stellen, waar het geschreven werd door een zoo vaardige schrijfster, niet alleen uitblinkende op letterkundig gebied, maar tevens getuigende van een zeldzaam juisten en onbevoor- oordeelden blik op het Indische leven en Indische toestanden. Zooals de schrijfster het in haar boek beschrijft zoo voelen wij allen min of meer het leven in de vreemde Oostersche omgeving. Het doet prettig aan in woorden uitgedrukt te zien, wat wij wel voelden, maar niet onder woorden konden brengen Maar het boek heeft meer waarde. Menig jong vrouwtje, dat evenals Mevrouw Kooij haar man in de rimboe vergezelt, zal er steun in vinden het zoo eentonige postenleven te leeren dragen, omdat zij er in kan vinden, wat de bekoring van dat. leven is, en waar bezigheid is te zoeken.

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 126