schudde en vorst Alexander van Bulgarije het bestuur over dat landschap op zich nam. De Turken trokken daarop drie leger korpsen aan de Oost-Rumelische grens samenook koning Milan van Servië begon reeds den 2lsten September zijn leger te mobiliseeren om van Bulgarije een compensatie te erlangen voor de vergrooting van haar gebied. Geen der Europeesche grootmachten steunde Bulgarije, de Czaar riep zelfs zijn offi cieren en onderofficiereu die belast waren met de vorming van de legers der beide eerst sinds het Berlijnsch congres in 1878 bestaande staten—uit Bulgarije en Oost-Rumelië terug. De toestand was hoogst kritiekde gemobiliseerde Bul- gaarsche en Oost-Rumelische legers werden aan de Turksche grenzen samengetrokken met hoofdverzamelingspunten Seimenli en Kustendil (zie pl. 4) In Bulgarije dacht men nog niet ernstig aan een oorlog met Ser vië; toen echter den 19den October een Bulgaarsch gezant met vredelievende voorstellen bij koning Milan werd afgewezen en 23 October het Servische leger zich naar de Bulgaarsche grens in beweging zette, moest men wel van meening ver veranderen en zond vorst Alexander troepen in de richting van de Servische grens, terwijl hij tevens een aanvang deed maken met de inrichting van verdedigingsstellingen. Toch bleef Turkije nog de meest gevaarlijke vijand en eerst op den dag van de oorlogsverklaring door Servië (14 Nov.) heeft men een groot deel van de Bulgaarsche legermacht van de Turksche grens durven afzenden tot versterking van troe pen, die tegenover het Servische leger stonden; toen eerst achtte men blijkbaar Servië gevaarlijker dan Turkije. Gelukkig is Turkije onzijdig gebleven; blijkbaar vreesde de Sultan den algemeenen opstand op het Balkan-schiereiland te zien ont vlammen, als hij de vijandelijkheden begon. Laat ons alvorens verder te gaan een blik slaan op de legers der beide partijen. Het geregelde Servische leger was tot 1883 slechts zeer zwak. In dat jaar had een nieuwe organisatie plaats, volgens welke het veldleger 5 divisiën zou tellen, ieder bestaande uit 11G INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 130