hoogere rangen bezetten, kapiteins commandeerden regimen ten en bataljons, luitenants bataljons, compagnieën, eskadrons en batterijen; geen bataljon had meer dan 5 off11., hoewel het soms 2000 man sterk was. Een kapitein werd chef van den generalen staf, een ander minister van oorlog; de oudste offi cier van het Bulgaarsche leger was 31 jaar oud. Vergelijkt men beide legers, dan valt den Serven het voordeel toe dat hun leger georganiseerde staven had en andere officieren met krijgservaring, bovendien had het Ser vische leger een georganiseerden trein, dien de Bulgaren ten eenenmale misten. De Servische infanterie was veel beter bewapend, doch maakte een slecht gebruik van haar geweer men had de infie opgeleid tot vuur op groote afstanden, de offensieve geest ontbrak. Bij de Bulgaarsche infie daaren tegen bestond echt Russisch een groot vertrouwen op de bajonet; ze schoot slecht, maar maakte alles goed door haar offensieven geest. De artie. der Bulgaren was hoewel ze insgelijks onvol doende schietvaardig was verre de meerdere van de Ser vische; de Bulgaarsche cavie. was slecht geoefend, vooral in verkenningsdienst. De Oost Rumelische troepen en de Bulgaarsche opoltschenie kon men slechts bestempelen met den naam volkswapening; het eigenlijke Bulgaarsche leger was echter beter geoefend en gedisciplineerd dan het Servische, omdat dit laatste nog grootendeels uit militie met korten diensttijd bestond. Wat echter het Bulgaarsche leger zulk een groote kracht verleen de, was de brandende vaderlandsliefde van de troepen en de groote toen nog onontdekte eigenschappen van vorst Alexander, terwijl de Serven door hun koning Milan slecht werden aangevoerd en bij dit leger de ware geestdrift voor den oorlog ontbrak. Den 14den November, toen de oorlog door Servië werd verklaard, stond het Bulgaarsche leger als volgt opgesteld (zie overzichtskaartje). Ten N. van den Balkan stond tegenover het Servische INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 119

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 133