5el meten can afstanden ten behoeue dgh Oorlogsdoeleinden» (Ueruolg ran biz. 17 en slot). F. Afstandsmeters met de basis aan het instrument. Indien de basis zich aan het instrument zelve bevindt, kan zij slechts kort zijn en als gevolg daarvan wordt de parallactische hoek s zeer klein; met behulp eene nauwkeu rige optisch-mechanische constructie slechts is het dan mo gelijk om dien hoek te meten. Men heeft echter het groote voordeel, dat in korten tijd door één waarnemer van uit één standpunt de doelsafstand bepaald kan worden; hierin ligt de reden, dat de instrumenten tot deze rubriek behoo- rende door sommigen als de eenig practische worden beschouwd. De eenvoudigste constructie hebben die, welke reeds in de 18de eeuw door Pacecco en Breithaupt werden vervaardigd. Aan de uiteinden van eene liniaal, die tot horizontale basis dient (fig. 25) bevinden zich kijkers, die bij den aanvang eener meting loodrecht op de liniaal staan; één dezer kijkers is in horizontalen zin om eene as draaibaar. Het verschil der hoeken, die beide op C gerichte kijkers met de liniaal maken, is de parallactische hoek f, zoodat D b cot f. Aan den eisch van voldoende nauwkeurigheid kon op deze wijze niet worden voldaan; licht buigen en kromtrekken van de basis had reeds fouten van minuten ten gevolge, terwijl het verzekeren van den evenwijdigen stand der kijkers zeer moeielijk bleek te zijn. Geleidelijk is men er echter in ge slaagd de meeste bezwaren, die geopperd werden tegen de instrumenten, waarvan de constructie op dit beginsel berust, te overwinnen. Eoskiewicz bracht micrometerschroeven en afleestrommels aan, liet bij Starke te Weenen ten behoeve der artillerie zelfs een toestel met 2 M. lange basis op een vierraderig onderstel vervaardigen; TJnger x) bezigde bovendien glaspris- 1) Kriegsteohn Zeitschrift 1903 blz. 171.

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 140