bruikbaar voor veldgebruik te groot en ia den wind te weinig stabiel was, dat het van wege de fijne constructie slecht bestand was tegen het vervoer enz. Deze bezwaren konden door de later aangebrachte verbeteringen niet uit den weg geruimd worden. Uit deze afstandsmeter met 2 kijkers ontwikkelden zich ge leidelijk die met één kijker, waarin de van het doel naar beide uiteinden van de basis loopende lichtstralen worden vereenigd. Het zware statief kan dan vervallen en de constructie ver toont eenige overeenkomst met die van den sextant. De door Jordan en Bauernfeind genomen proeven leverden niet de gewenschte resultaten, want bij het richten werden reeds fouten van 10" gemaakt. Anderen als v. KnobelSteinheilVeesen, Hensler namen pa tent voor hunne vindingen, die onderling zeer weinig ver schillen. De aflezing bij deze instrumenten heeft plaats, wan neer de beelden elkaar bedekken, hetzij na verschuiving of draaiing van één der spiegels, dan wel na verplaatsing der kruisdraden; de grootte van hoek en de daarvan afhanke lijke doelsafstand wordt met behulp van een wijzer of eene micrometerschroef met trommel bepaald. Weer anderen als Klinkerfuess, Le Cyre, GrollSmith trachtten de nauwkeu righeid te verhoogen door de basis van grootere afmetingen te doen zijn en plaatsten haar daarom verticaal. Eene nadere beschrijving van deze instrumenten, zoowel als van die gepatenteerd door ClerkPastorelliPaschwïtzPa trick AdieChristie e. a. welke alle slechts geschiedkundige waarde hebben, kan in dit overzicht achterwege blijven. 2. De afstandsmeter van Barr en Stroud, (fig. 27) die in 1888 in den handel kwam, was van zoodanige verbeteringen voorzien, dat hij in tal van rijken, voornamelijk aan boord der Marine schepen, in gebruik werd gesteld. Oorspronkelijk waren een 4 tal spiegels aangebracht om de aan de uiteinden der basis invallende lichtstralen naar het oculair O te weerkaatsen. Daar het moeielijk bleek om de spiegels, die zich na vallen, stooten enz. eenigszins verplaatsen, weer in hun juisten stand terug te brengen, werden deze bij nieuwere instrumenten door vaste reflectie'prima's vervangen. De objectieven Ox en 128 INDISCH MILITIAR TIJDSCHRIFT

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 142