02 staan onverplaatsbaar loodrecht op de basis AB. Teneinde de parallax te kunnen meten, bevindt zich in de eene helft van het instrument een deflectie-prisma P, dat, door draaiing van eene schroef, evenwijdig aan zichzelf in de lengteas van het instrument verschoven kan worden. Uit fig. 28 blijkt dat eene verschuiving van het prisma van P naar P1, eene beeldverplaatsing tengevolge heeft van C naar C1, zoodat het mogelijk is met behulp van dit deflectie-prisma de beide beelden van het doelpunt voor het oog te doen samenvallen in het snijpunt der kruisdraden van het oculair. Eene lou pe E en een verlichtingsglas F vergemakkelijken de aflezing op eene schaal, die onmiddellijk het aantal meters van den afstand vermeldt. Het instrument is klein en gemakkelijk te hanteeren en wordt geconstrueerd met bases van verschillende lengte. Bij eene basis van IJ yard 1,37 M. bedraagt de fout in de aflezing op 3000 yards ongeveer IJ van dien afstand. Hoewel in den regel een statief wordt gebezigd, kunnen de instrumenten met eene basislengte van 0.61 M. ook in de vrije hand gebruikt worden, doch de fouten bedragen dan op 1000, 2000 en 3000 yards resp. 1, 2 en 3 van den afstand tot het doel. De tijd benoodigd vooi ééne meting bedraagt 8 a 12 secunden. Deze instrumenten zijn thans ook ingevoerd bij de Neder- landsche marine. Ter verzekering van de grootst mogelijke trefkans op vijandelijke doelen worden op ieder schip 2 af standsmeter opgesteld, teneinde uit eene regelmatige serie van gemiddelde aflezingen op overeenkomstige wijze als bij den afstandsmeter de la Launitz reeds is vermeld, den koers van en afstand tot een vijandelijk schip te kunnen bepalen. 3. De fabriek van Fuess x) te Berlijn vervaardigt afstands meters, die de gedaante hebben van fig. 29. Door kijker O ziet men in de eene helft van het gezichtsveld de licht stralen, die door het bij P ingesloten prisma worden weer kaatst, in de andere helft die welke langs den bij W ingesloten hoekspiegel binnenvallen. Men ziet dus 2 beelden van het doelpunt naast of gedeeltelijk over elkaarten einde deze te INDISCH MILITAIR TIJDSCHRFT 1) Kriegstechn. Zeitschr. 1901 blz. 494.

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 143