kunnen doen samenvallen, zijn binnen den kijker kruisdra den aangebracht en is de hoekspiegel met behulp van eene schroef draaibaar om eene verticale as. Het aflezen van den afstand geschiedt op een trommel met verdeeling. Dit instrument, wegende 2 a 2J K.G., kan tegen stof en vocht worden beschut, zoowel te paard gezeten als te voet aan een riem om de schouders worden meegevoerd, is een voudig en gemakkelijk te hanteeren, verkrijgbaar met bases van 1 M. en 0.50 M., terwijl het statief zoodanig geconstrueerd is, dat het instrument zoowel in knielende en liggende als in staande houding gebezigd kan worden. Uit gehouden proeven is gebleken, dat de fout op 2000 M. van dien afstand bedraagt. 4. De nieuwste afstandsmeters, welke in den handel gebracht zijn, komen uit de fabrieken van Hahn te Kassei en van Zeiss te Jena, zijn van eenzelfde constructie en vertoonen veel overeenkomst met die van Barr en Stroud. De mecha nische inrichting is echter vereenvoudigd en men heeft gebruik gemaakt van het grootere gezichtsveld en de meerdere dui delijkheid der reliefkijkers, teneinde deze instrumenten tot de hoogst mogelijke volmaaktheid te brengen. aKoïnzidenztelemetervan Zeiss (fig. 30). Aan de uiteinden der basis AB bevinden zich de glaspris ma's Px en P2. Zichtstralen, langs Dx en D2 binnentredend, verlaten de prisma's onder een hoek van 90°, gaan door de objectieven Oj en 02, door de scheidingsprisma's d1 en d2 en komen samen in het oculair. Het aanrakingsvlak der prisma's staat loodrecht op het viziervlak en maakt een hoek van 45° met kijkeras en vizier lijn. De onderste helft van dit aanrakingsvlak is verzilverd (zie arceering fig. 31); de grenslijn 1 1 ligt in het viziervlak en deelt het gezichtsveld in 2 helften (fig. 32). In de boven ste helft neemt men de bovenhelft van het doel waar d. z. de lichtstralen, die langs Px Ox dx onbelemmerd in het oculair O komende van links invallende lichtstralen der onderste helft worden weer naar links teruggekaatst. In de 130 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT. 1) Art. Monatshefte 190S blz. 338. Mittheilungen iiber Gegenstande des Art. u. Geniewesens 1908 No. 2.

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 144