benedenhelft van het gezichtsveld ziet men de andere helft van het doel, aangezien de onderste helft der binnenvallende lichtstralen na door het verzilverd vlak weerkaatst te zijn, het oculair bereiken en de bovenste helft dier lichtstralen naar links doorgaan. Het brandpunt der objectieflenzen ligt in de scheidingslijn 11 en de ribben der prismastellen Px dx en P2 d2 kruisen elkaar rechthoekig. De scheidingsprisma's vervangen de kruisspiegels of kruisprisma's, die binnen de instrumenten van Barr en Stroud zijn aangebracht. Op een ver verwijderden toren richtende, zal men in den kijker een beeld ervan waarnemen als voorgesteld in fig. 33. De helften sluiten daarbij aan elkaar, doch hoe kleiner de doelsafstand wordt, hoe meer de helften verschoven worden (fig. 32). Deze worden tot samen valling gebracht door zoo lang aan schroef T te draaien, totdat de beelden één geheel vormen. Dit kan geschieden, daar de lichtstralen gebroken worden door eene glasplaat K, welke door middel van deze schroef verschoven wordt, hetgeen tengevolge heeft dat de loop der lichtstralen zich wijzigt overeenkomstig fig. 28. De grootte der verschuiving (van K1 tot K) bepaalt den doels afstand, die afgelezen wordt op eene afstandsschaal m met index, welke door eene opening F zichtbaar zijn. De wijze, waarop het instrument gebezigd wordt, volgt uit bovenstaande beschrijving; het onderzoek naar de regeling geschiedt door te richten op ver verwijderde voorwerpen. Glasplaten Dx en D2 beschermen het instrument tegen het binnendringen van vocht en stofde invloeden van het ver voer worden door eene gummi-binnenvoering opgeheven. Inverttelemetervan Zeiss. De moeielijkheid om met voorgaand instrument den afstand te bepalen tot doelen, die geen duidelijken verticaalvorm heb ben als rotsen, boschranden, luchtballons enz. heeft er toe geleid, dat Zeiss in 1907 zoodanige wijziging in de beeldvorming heeft aangebracht, dat in de bovenste helft van het gezichtsveld een omgekeerd, in de onderste helft een rechtopstaand beeld van het voorwerp wordt waargenomen (fig 34. en 35). De bo- INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 131 I. M. T. 1911 10

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 145