afstanden, te meer daar het doel zich dan ook zelden duidelijk tegen den horizon zal afteekenen. Bij een donkeren achter grond als bosschen, bergen enz. is 3000 M. de maximumafstand, waarop men kan waarnemen. Proeven genomen met instrumenten, waarvan de oculair afstand 3 M., d.i. 46 X hen oogsafstand, bedraagt en de kijkers eene 20 voudige vergrooting hebben, bewezen, dat op 6000 M. eene gemiddelde fout van slechts 1.4 geconstateerd behoeft te worden. Voor uitsluitend infanteriedoeleinden be staan dergelijke instrumenten met een oculairafstand van 0,50 M. en een totaalgewicht van 5 K.G., zoodat zij in een foudraal om den schouder meegevoerd kunnen worden. Bij de proefnemingen is gebleken, dat niet een ieder in staat is om met behulp van dit instrument afstanden af te lezen de helft der personen, die in het aflezen werden geoefend, moest afvallen en eerst na veel oefening kon eene kleine schattingsfout worden bereikt. Hierin ligt de oorzaak, dat het instrument over het geheel onpractisch geoordeeld wordt, doch aangezien het voldoende is, wanneer slechts enkele manschappen eener compagnie in de behandeling geoefend zijn, zoo kan dit bezwaar vervallen tegen het voordeel dat de af lezing vlug kan geschieden door één waarnemer en van één standpunt, zonder dat helpers, veranderingen aan het instru ment of hulpmiddelen vereischt worden. Voornamelijk bij het bepalen van afstanden tot zich bewegende doelen moet dit voordeel groot genoemd worden, VI. Aangezien de lectuur over het onderwerp „afstandsmeters" zeer uitgebreid is, kunnen bovenstaande beschrijvingen niet op volledigheid bogen. Van de voornaamste instrumenten is slechts zóóveel vermeld, als noodig is om een duidelijk beeld van den stand van dit vraagstuk te kunnen verkrijgen. Ver geten mag hierbij niet worden, dat de uitvinders in den regel te hoog opgeven van hunne vindingen en dat aan het oordeel der leden van commissie's van proefneming, die meermalen voor 't eerst in hun leven met dergelijke instrumenten omgaan, niet te veel waarde gehecht mag worden. Vaardigheid in het 136 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 150