gebruik is slechts na oefening te verkrijgen en ieder beoor- deelaar dient zich deze eigen gemaakt te hebben, alvorens een oordeel te kunnen vellen over de practische bruikbaarheid der instrumenten, waarvan de meeste al blijven zij nog be neden het ideaal hulpmiddelen zijn om den voor het in schieten benoodigden tijd belangrijk te bekorten, die dus tot munitie besparing leiden en op grond daarvan alleen reeds tot de uitrusting van iedere tactische eenheid dienen te behooren. Toetsen we de behandelde afstandsmeters aan de gestelde eischen van nauwkeurigheid, dan blijken die, welke vermeld staan in hoofdstukken III en IV A hieraan in het geheel niet te voldoen, terwijl aan de graad van nauwkeurigheid, die bij de andere instrumenten vermeld wordt, niet te veel waarde gehecht mag worden, daar de omstandigheden, waar onder de proeven genomen worden, zeer veel van elkaar kunnen verschillen, tengevolge waarvan uiteenloopende resul taten worden verkregen. Noemen we de nauwkeurigheid, die door een geoefend waarnemer wordt bereikt, indien hij onge stoord met groote zorgvuldigheid den afstand tot een zich helder afteekenend doel meet, de geodetische nauwkeurigheid, dan is het duidelijk, dat deze op het gevechtsveld nimmer kan worden bereikt. Bovendien zijn de waarnemingsfouten indivi dueel, zoodat geen vaste verhouding tusschen de nauwkeurig heid te velde en de geodetische nauwkeurigheid kan worden bepaald. Wel kan men de middelbare waarnemingsfout te velde gelijk stellen met de grootste fout, die bij eene meting met geode tische nauwkeurigheid wordt gemaakt, en op grond daarvan zal daar in 't laatste geval de grootste fout kan geacht worden overeen te komen met 3 X de middelbare de nauwkeurigheid te velde 3 X kleiner zijn dan de geodetische. Deze laatste wordt bepaald uit de verrichtingen, die noodig zijn voor het verkrijgen van den afstand en is dus afhankelijk van a de nauw keurigheid der basis, b de fouten in de basismeting, c de fouten in de hoekmeting en d de fouten in de parallaxmeting. Deze fouten werden geleidelijk tot een minimum herleid door gebruik te maken van hoekprisma 's in plaats van hoek- spiegels, van kijkers met sterke vergrooting en van lange vaste bases ongerekend de technische volmakingen, die de INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 137

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 151