instrumenten zelve hebben ondergaan. Doch ook bij afgepaste bases valt de nauwkeurigheid der uitkomsten binnen de ge stelde grens van 5J (voor infanterie) en kan de fout door gebruikmaking van statief, meetband, enz. tot 2 van den afstand gereduceerd worden. De meest eenvoudige en tevens goedkoope instrumenten zijn die van Roksandié en van Souchier; het afpassen of afmeten van de basis en het zoeken naar samenvalling der beelden is te velde echter zeer lastig, te meer wanneer twee personen zich eerst over eenzelfde aan te meten punt moeten verstaan. Zoolang de prijzen dei- nieuwere instrumenten uit hoofdstuk IVF (8 a f 900 per stuk voor infanterie, f 1200 voor veldartillerie) nog een beletsel vormen voor hunne aanschaffing, moeten eerstgenoemde echter geacht worden de beste hulpmiddelen voor veldgebruik te zijn. Geen instrument vindt meer toepassing dan de afstandsme ter van Barr en Stroud, die aan alle redelijk te stellen eischen voldoet en technisch nog door de firma Zeiss verbeterd is. Hoewel de stereoskopische afstandsmeter, wat nauwkeurigheid van aflezing betreft, achter staat bij dien van Barr en Stroud, staat hier tegenover, dat geen enkel ander instrument ons in staat stelt om in zoo korten tijd den afstand zoowel tot zich bewegende als tot stilstaande doelen te bepalen. In overeenstemming met de technische volmaking, die de richtmiddelen van het geschut hebben ondergaan, zijn ook de afstandsmeters ten behoeve van kust- en vestingartillerie technisch volmaakter geworden, hetgeen weinig bezwaar op leverde, daar de mogelijkheid van stabiele opstelling aan deze instrumenten geen andere eisch stelt dan nauwkeurig en vlug den afstand te kunnen aflezen. Moge het verlangen naar het betere geen beletsel zijn om ook voor het Indische leger eindelijk eene keuze te doen uit de bruikbare afstandsmeters, die, al zouden zij volgens velen te velde weinig diensten kunnen bewijzen, toch in vredes- garnizoenen reeds veel er toe kunnen bijdragen om de oefe ningen in het afstanden schatten vruchtdragender x) te maken dan voorheen mogelijk was. L. F. van Gent, Kapitein Top. D. 138 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 1) Streffleurs Mil. Zeitsehr. 1908 No. 12.

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 152