Dat hij bij dat onderzoek instrumenten moet gebruiken, wel ke hem zelf toebehooren, omdat het hospitaal die niet in de inventaris telt, dan wel geneesmiddelen moet bezigen, die niet in de militaire apotheek te krijgen zijn, kan de patient toch niet helpen en wijst naar ik meen meer op een gebrek in de samen stelling der instrumenten-verzameling en geneesmiddelenvoo- raad door niet medegaan met den vooruitgang op dit gebied door hen, die voor dergelijke zaken behooren te zorgen. Hieronder behoort de zieke m.i niet te lijden. Dat echter de specialiteit er voor zorgt de slijtage aan die instrumenten hem te doen vergoeden, is begrijpelijk, doch waar het Gouvernement van zijne officieren onverbiddelijk eischt, dat zij bun plicht doen, zelfs in de moeielijkste om standigheden, daar mag toch zeker wel de wensch worden uitgesproken, dat door dat zelfde Gouvernement er voor gezorgd wordt, dat die officieren en hunne gezinnen, wan neer zij ziek zijn, behandeld worden op de wijze, welke met de nieuwste vindingen op het gebied der geneeskunde in overeenstemming is. Waar aan den eenen kant er een leven mede gemoeid is, daar mag aan den anderen kant niet gekeken worden op desnoods meerdere honderden guldens, want een menschenleven is meer waard dan welke sommen gelds ook. Is er dus van vergoeding sprake, dan dient dit, wanneer het niet reeds onder het toch al grooter tractement der mi litaire geneesheëren kan worden gebracht, door het Gouver nement bekostigd te worden en zeker niet door den op vrije geneeskundige behandeling rechthebbenden officier. Is het tractement der officieren van gezondheid in ver band met hunne dienstprestatie en kundigheid niet voldoende, dat het dan verhoogd worde; dit is in verband met tal van andere kwesties, die uit hun particuliere practijk kunnen voortvloeien, ja bij sommigen er een onmiddellijk gevolg van zijn, verreweg te verkiezen boven het aan hen overla ten van het bepalen der bedragen, welke zij hunnen militai ren patiënten zullen in rekening brengen, hoe zuinig som migen die ook mogen stellen. Ook zou men den specialiteiten, die als zoodanig werke- 142 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 156