Gelukkig was dit een bewijs, dat hetgeen ik op gymnas tisch gebied „genoten" had, niet het peil aangaf, waarop de gymnastiek in het leger staat. De uitvoeringen bevatten totaal niet de leering en aanmoediging, die men van de wedstrijden mag verwachten. Yan het laten uitkomen, hoe ver men het door stelselmatige oefening brengen kan, was geen sprake. Neen, het was nu integendeel voor 95% een geschikte gelegenheid om eens een viertal dagen de lijn te trekken. Aan den anderen kant is het feit, dat er goede gymnasten waren, die niet medededen, een bewijs, dat er in de organi satie, het wezen der wedstrijden iets verkeerds zit. Zooals de wedstrijden op het oogenblik geregeld zijn, wordt m. i. het doel, dat er mee beoogd wordt, niet bereikt en ge loof ik, dat het geld, dat hiervoor wordt uitgegeven (en dat is niet gering) minder goed besteed is. De toestand op het oogenblik is de volgende: Enkele goede gymnasten (het behoeven geen gymnasten le klasse meer te zijn, want die bestaan niet meer), die aan elk werktuig één of twee „geheide" oefeningen kunnen (b.v. plank) geven zich steeds op en sleepen steeds de geld prijzen weg. De andere gymnasten, kennende die wedstrijd- toeren van de eersten, doen niet mede, omdat ze vooruit weten, dat de eersten toch de prijzen behalen. Zijn er bij een compagnie geen wedstrijdgymnasten, dan worden dikwijls door den C. Ct. eenigen uitgenoodigd op voordracht van den sectie ct., welke laatste de gymnastische vaardigheid beoordeelt naar een of andere „kiep". Waarom zouden de minder goede gymnasten, die toch geen personeelen prijs halen, ook mee werken aan een compagnies- of korpswedstrijd? Welk voordeel heb ik er van, vraagt zich zeer natuurlijk de soldaat af! Waarom zal ik me inspannen, misschien daarbij nog uitge lachen worden door mijn confraters! En terecht. Wie kan van een fuselier verwachten, dat hij zich met voldoening inspant om medewinnaar van b.v. een klok te worden, die op de compagnie komt te hangen, van welke compagnie hij misschien gauw overgeplaatst wordt of van een verguld zilveren medaille, die in een stijf lijstje op INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 145

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 159