En dat één gymnastiekzaal voor drie volledige bataljons! Laat ik echter niet afdwalen. De lezer kan niet veronderstellen, dat er bij den soldaat zooveel korpsgeest bestaat, dat het feit mede te mogen hel pen zijn korps de overwinning te bezorgen opweegt tegen zijn inspannenden arbeid gedurende de voorbereiding en de uitvoering. Hier in Indië is ieder militair te veel ambulant om er een ware korpsgeest op na te houden. Noodzakelijk is het dus, dat er andere drijfveeren gevonden worden, om (volgens de A. O. 1897 betreffende de scherm- en gymnastiek- wedstrijden) bij den soldaat de belangstelling in de scherm en gymnastische oefeningen levendig te houden en den lust en ijver in deze oefeningen op te wekken. Behal ve dat de deelnemer er meer persoonlijk belang bij moet hebben, moet ook meer dan nu op zijn eerzucht worden ingewerkt. De nieuwe bepaling, dat de adspiranten voor de Kader- school prevöt moeten zijn, zal zeer zeker de animo voor het schermen doen toenemen. Wat betreft de regeling der wedstrijden, zou ik deze meer geconcentreerd willen zien. De verschillende korpsen zenden hunne afgevaardigden naar een bepaalde plaats liefst in een koel klimaat alwaar een algemeene strijd gedurende meerdere dagen gestreden zal worden. Het voordeel hiervan is toch, dat de wedstrijden grootscher kunnen zijn, doordat veel meer geld beschikbaar is; dat de deelnemers dan hun onbekende concurrenten tegenover zich krijgen en dus niet reeds van te voren behoeven te zuchtenwe verliezen het toch. Aan de geheele regeling, die alsdan aan bekwame vak lui (zoo noodig burgers bv. voor het voetbalspel scheidsrech ters van den Voetbalbond) opgedragen dient te worden, kan meer tijd en zorg besteed worden. Dat voor zulke algemeene wedstrijden succes is weggelegd, zien we in Holland, waar ook reeds sedert eenige jaren één groote wedstrijd voor het geheele leger wordt gehouden, waarheen alle korpsen, zoowel bereden als onbereden hun bepaald aantal vertegenwoordigers zenden en over welke verbroederingsmeeting een ieder vol lof is. INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 147 I. M. T. 1911. 11

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 161