Bos uertoonen zich onze Durende batterijen aan den uijand Reeds lang had ik mij deze vraag gesteld, doch het was eerst tijdens de Siat te Soemedang in het jaar 1909 dat ik in de gelegenheid kwam daarop een, zij het ook niet afdoend, antwoord te vinden. Zoodra het detachement, waarvan ik destijds commandant was, niet meer bij de Siat was ingedeeld, werd elke gelegen heid te baat genomen om door het detachement peiloefenin- gen te doen houden op onze eigen vurende batterijen. Het doel dat ik daarmede wenschte te bereiken was drie ledig le. Den troep te oefenen in den peil-(en sein-) dienst, daar bij gebruik makende van de beste gelegenheid, die zich in den loop van een oefeningsjaar kan voordoen. 2e. Een oordeel te krijgen over de zichtbaarheid der bat terijen, waarvan ik de stellingen grootendeels zelf had voorbereid. 3e. Een oordeel te krijgen over de wijze, waarop onze vu rende batterijen zich in 't algemeen aan den vijand voordoen. Ad. le. Het nut van deze geheel practische oefening is niet te overschatten. Ik acht het zoo groot, dat zij m.i. bij de Siat nimmer achterwege mag blijven, temeer waar op de vuurdagen juist betrekkelijk weinig peilpersoneel noodig is. Dat men tot nog toe immer deze gelegenheid om op geheel natuurlijk opgestelde en vurende batterijen te peilen heeft la ten voorbijgaan, is mij een raadsel. Er werd gebruik gemaakt van vaste posten en patrouilles. De posten werden geplaatst op toppen, die daartoe door den vijand zeker ook zouden zijn gebruikt. Opstelling in de onvei lige strook zou niet eens gewenscht zijn geweest. Ook de pa trouilles mochten zich alleen daar ophouden, waar dit tac tisch geheel mogelijk was. Vermelding dient, dat een enkele bat terij niet daar stond, waar zij in oorlogstijd zou hebben gestaan. (1) Er zal slechts sprake zijn van rookzwak kruit.

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 166