De resultaten der peilingen waren zeer verrassend en gun stig (uit een oogpunt van peiling). Op een paar hooge uitzon deringen na werden alle batterijen gepeild, de meeste met volkomen nauwkeurigheid door richting op het beginpunt van de rookveelal gecombineerd met de vlam. Bij andere batte rijen kon de plaats met meer dan voldoende nauwkeurigheid worden bepaald, hoewel het beginpunt van de rook niet zicht baar was, terwijl van een batterij de ligging niet door peiling kon worden vastgesteld, doch wel uitgemaakt dat zij aanwe zig was en in welk ravijn zij moest liggen Vermelding verdient tevens dat de resultaten onmiddellijk, vanaf het eerste schot, werden verkregen, zoodat de vijand, bij een goed ge- regelden peildienst, in bv. een kwartier tijds de ligging van al de vurende batterijen grootendeels (en elk stuk afzonder lijk) zeer nauwkeurig, deels voldoende nauwkeurig en in een enkel geval bij benadering zou hebben kunnen vaststellen. Ik kan niet nalaten te vermelden, dat onze instrumenten dienende tot het uitzetten der peilingen geen voldoende lengte hadden bij de gebezigde groote afstanden. Dit is een punt dat m.i. ernstige overweging verdient, waar juist o.a. in de Soeme- dangstelling dikwijls op zeer groote afstanden moet worden gepeild 2). Ad. 2e. Uit het voorgaande blijkt voldoende, dat ik niet veel reden had om tevreden te wezen over de onzichtbaar heid onzer batterijen. Slechts van de meest zuidelijk, diep in een ravijn gelegen mortierbatterij kon gezegd worden dat zij moeilijk te vinden en niet nauwkeurig te bepalen was. Ad. 3e. Wat is nu de oorzaak van die groote zichtbaarheid Wanneer een stuk vuurde, zag men in de allereerste plaats een, betrekkelijk gesproken, zeer sterke rookontwikkeling. Na tuurlijk niet zoo sterk als van salpeterkruit, doch in allen gevalle wèl zoo sterk, dat een peilende vijand ternauwernood het verlangen zou voelen opkomen dat er met salpeterkruit mocht worden gevuurd. y INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT. 153 1) Welk laatste hier natuurlijk makkelijker was door bekendheid met het terrein en de plaatsen, vanwaar batterijen zouden kunnen vuren. Voor een vijand zou dit moeielijker, doch zeker mogelijk zijn geweest. 2) In hoeverre de nieuwste instrumenten voldoen kan ik thans niet uitma ken; ik meen echter dat ook die nog te kort zullen zijn.

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 167