bevelhebber eerst beslissen hoe hij zelf zal optreden. Blijft hij cavalerie-commandant en rijdt hij mee ten aanval aan het hoofd van zijn cavaleriemacht als deze de tegenpartij te lijf gaat, of is hij de algemeene leider, die de cavaleriemassa een onderdeel van zijn macht beschouwt en zelf dus niet den aanval mee doet, maar zorgt de draden in handen te houden van alle organen. Bij deze manoeuvies is het eerste beginsel gehuldigd, maar de handeling hield ook bij de charge op. Ik vermoed evenwel, als behoorlijk verliezen waren opgelegd en dan de actie was voortgezet, dus beoefend wat na het treffen gebeurt, de nadeelen duidelijk aan het licht waren getreden. M. i. staat het hoofd van een aanvoerder, die de charge gelukkig doormaakt, er niet naar om in eens weer aan alles te denken, de wielrijders, de artillerie, de mitrail leurs en wat dies meer zij Laat men de wielrijders hun gang gaan, hen alleen bindend door een instructie, dan heeft dit ook weer eigenaardige be zwaren. Men schakelt zich dan wel uit en hoopt, dat zij in den geest zullen werken van die instructie, doch de vraag is, of dit gevechtsleiding is. Het gaat op die manier meer lijken op een soort Detachementskrieg". Het is jammer, dat de voor- en nadeelen vaneenen ander niet zijn uitgekomen; laat ik liever zeggen: „het volle licht is er niet op geworpen". Waar de Duitsche manoeuvres voor wat de cavalerie betreft, eene zwenking hebben aangetoond voor het gevecht te voet en den verkenningsdienst, daar is het wel jammer, dat we van de Nederlandsche cavalerie niet een meer beslisten indruk hebben gekregen omtrent bepaalde strijdvragen. Doch zooals in het begin is gezegd, de eerste dagen waren gewijd aan het toetsen van de Ilde afdeeling van het Cavalerie-reglement. Die geest is blijven doorwerken en dan moet gezegd worden, dat we mooie charges hebben gezien. Het gebeurt zoo zelden, alle cavalerie bijeen te hebben en dan zooals hier 4 regimenten, in volle breedte ontwikkeld op elkaar te zien instormen of zooals voor den Commandant van het Leger gebeurde, dat allen in ééne slaglinie ontwikkeld, op zijn standplaats aanstormen. Het gevecht te voet werd jammer genoeg ook op de open 4 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 16