Het gevolg hiervan is dan ook, dat ik het met de volgende alinea van schrijvers artikel niet in alle opzicht eens ben. Zoo ook kan ik mij niet geheel vereenigen met de woorden „Aan den hoofdfactor, het moreel, wordt een belangrijken schok toegebracht, ja deze wordt geheel vernietigd, door de wetenschap uitgerust te zijn met een ballistisch minder waardig schietwapen, c. a. vergeleken bij dat van den tegen stander, al werd die superioriteit te hoog aangeslagen." Zouden de aanvoerders der dragers van het Zündnadelge- weer in der tijd niet geweten hebben, dat de Fianschen be wapend waren met het ballistisch zooveel hooger staande Chassepotgeweer En was hun moreel daardoor geknakt Of zou dat moreel alleen maar zoo hoog gehouden zijn dooi de wetenschap, dat de eigen artillerie zooveel meer waard was dan die van de Franschen Ik ben van meening, dat juist hier zoo uitermate blijkt, dat het moreel voor het allergrootste deel afhangt van den iD- vloed, dien de verschillende aanvoerders op hunne manschappen uitoefenen. Vertellen zij dezen, dat het geweer van den te genstander meer waard is dan het eigen vuurwapen, ja, dan komt er natuurlijk een schok in hun gemoed, doch wanneer de officieren en lagere aanvoerders er op uit zijn ten allen tijde bij hun manschappen het idee hoog te houden, dat de wapenen, die zij bezitten, niets te wenschen overlaten en dat het behalen van het succes geheel van hen zeiven afhangt, dan komt het er weinig op aan of de tegenstander zoo'n ballistisch hooger staand wapen bezit en wel om de een voudige reden, dat de man totaal geen begrip van ballistiek noch van wapentechniek heeft en aan het geweer zelf, wan neer dit hem in handen mocht vallen, alleen maar opmerkt, dat het in meer of mindere mate van het zijne verschilt. Het zit hem voornamelijk in den wil bij hen om te slagen en uit de man schappen te halen wat er inzit. Dat zien wij in de practijk hier in Indië tegenover den I. V. immers dagelijks. Vertrouwen in de aanvoerders en in de voorgeschreven wapenen, dat is mijns inziens een van de grootste factoren die tot het ge- wenschte doel leiden. Zoo ook kan ik het niet goedkeuren, dat eenigermate wordt IGO INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 174