Op bladzijde 994 werd door een abuis van de zijde des zet ters een op de copij gestelde aanteekening in druk overge nomen, nl. de 2e alinea van den aldaar gestelden noot. Waar algemeen wordt beweerd, dat bij de afname van het kaliber beneden 7 mï. de stopping power te gering is, daar vraag ik mij af of dit niet juist een reden is geweest om het door de Amerikaansche Marine aangenomen kaliber van 5,9 mï. niet algemeen in Amerika in te voeren. Wat de toongevende mogendheden ook met hun projectiel doen, een zaak, waar ze zich angstvallig voor wachten, is wel het kaliber van hun geweer te verminderen. Hoe ik denk over de bewering van den schrijver dat „kleine fouten in vizierstelling" (boven de 500 M.) „zich weinig doen gevoelen" is uit het voorgaande reeds gebleken, terwijl, waar de schrijver zelf zegt, dat „tengevolge van het kleinere kaliber en de grootere metaalbelasting het doorslagvermogen van ons projectiel op schilden grooter is", ik dit zeer zeker eene zaak acht, waarmede bij eene mogelijke invoering van een ander procjectiel wel degelijk rekening gehouden moet worden, want al geef ik grif toe, dat wij in den grooten oorlog er niet direct voor aangewezen zijn om de vijandelijke artillerie tot zwijgen te brengen, toch acht ik het een voordeel, dat, als zulks noodig is, wij in staat zijn de bedieningen achter schilden opgesteld, nog belangrijk schade toe te brengen. Ik blijf er bij, zoolang niet op doorslaande wijze blijkt, dat aan de puntkogels belangrijk grooter voordeelen verbonden zijn dan aan de tot nog toe gebezigde projectielen, wij zeer voorzichtig moeten zijn bij de aanbeveling tot invoering daarvan. Hoe vaak treft men op dit gebied niet een groote mate van humbug aan. Tusschen haakjes wijs ik even op de merkwaardige wijze, waarop bij voorbeeld Duitschland in de „Kriegstechnische" snoefde op het geweer M. 98, reden waarom ik het dan ook noodig vond in dat zelfde tijdschrift aan de hand van eene vergelijkende tabel er op te wijzen, dat op ballistisch gebied „das nieder- landische Gewehr unter den Infanteriegewehren weit voran- steht." (blz. 488 jg. 1905) Hierop volgde toen al heel spoedig de aanname van het S.Geschoss met zijn meer rasante baan. 166 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 1) Let wel op het jaartal, waarin ik dit schreef.

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 180