ervan over te gaan, hoe verlokkend overigens de resultaten op het proefterrein ook mogen zijn. "Voorts bespreekt de Heer G. het door mij voorgestelde projectiel, waarvan de beschrijving voorkwam in de Kriegs- technische van 1910 en in de(n) Militaire(n) Spectator 1909. Hij zegt dan„Waar allerwege gestreeld wordt naar een spitsen kopvorm om de luchtafvloeiing te bevorderen, hierdoor den luchtweerstand te verminderen, een en ander ook om de Vo te vergrooten, vermeenen wij te moeten betwijfelen of het ver dere voorstel van genoemden kapitein om instede van een spits een uitholling in den kop van het projectiel te hebben, wel aan dat streven tegemoet komt." De zooeven genoemde zettersvergissing speelde ons ook hier wederom parten. Mijn kantteekening werd weer als een stuk van den schrijver opgenomen, waardoor ook dit gedeelte veel aan leesbaarheid kwam te verliezen. Laat ik den Heer G. dan even zeggen, dat dit projectiel werd ontworpen om meer stopping power te verkrijgen dan nu bereikt wordt en wel door middel van een zekere ponswerking in verband met den luchtdruk en zoodoende tegemoet te komen aan het door Duitschland en Frankrijk aangegeven nadeel der kalibers kleiner dan 7 mï. Geenszins was het de bedoeling een projectiel te vervaardigen, dat in de allereerste plaats een nog gestrekteren baan zou teweegbrengen dan wij thans met ons gewone projectiel verkrijgen, hetgeen zal blijken uit de vol gende aanhaling uit het bewuste artikel, luidende: „Het komt mij voor, dat door deze wijziging aan ons pro jectiel aan te brengen, zijn verwondingsvermogen vergroot zal „worden, vooral op de kortere afstanden. „Eerstens toch is de aanvankelijke snelheid bij ons tegen- „woordig projectiel 731 M. en zal deze door de hierboven uit eengezette vormverandering beslist grooter worden, zoodat „ook daardoor dus de spanning der lucht in het luchtkussen „zooveel grooter zijn zal en dientengevolge ook de verscheuren de kracht bij het treffen van eenig deel van den tegenstander. „Ten tweede zal het projectiel door zijn afgeplatten kop „minder gemakkelijk indringen, waardoor dus plotseling meer „weerstand kan ontstaan en de rotatie zich dus meer zal 168 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 182