stof, als waarvan o. a. onze slobkousen vervaardigd zijn, dan voorzie ik reeds in het gewone vredesgarnizoen een groote toename van reparaties met den aankleve van dien, wat m. i. niet als een groote verbetering zou zijn te beschouwen. Of bovendien het nemen van alle patronen" bij deze wijze van aan brengen der munitie zooveel gemakkelijker zal zijn dan het geval is bij de oude methode, is m. i. eveneens nog zeer de vraag. Eenige regels verder spreekt de Heer G. over een knapzak, waarin dan de munitie uit den gevechtstrein als anderszins zou kunnen worden opgeborgen. Deze zou dan aan den gor del moeten worden bevestigd. De vraag doet zich voor, waar dit zal moeten geschieden, te meer waar schrijver den man ook zijn bajonet en nog bovendien een stuk pioniergereedschap aan dien gordel wil doen dragen, zonder dat hij er bij het schuivend voorwaartskomen last van heeft. Daarbij komt nog dat schrijver de veldflesch op den knapzak aangebracht wil zien. Hoe zal de sluiting van dezen knapzak moeten worden aangebracht om den man ook weer zoo min mogelijk last te bezorgen, hetzij bij het nemen van eenig voorwerp uit dien zak dan wel bij het losmaken der veldflesch om zijn dorst te lesschen, en ook, moet de bevestiging van de veldflesch al of niet middels lederen banden geschieden. Met het oog op de gewichtsvermindering zou ik leer niet prefereeren, doch met het oog op het gemakkelijk opbergen weer wel. Uit het veelvuldig gebruik van het woord „tasschen" voor de munitie zou ik opmaken, dat het de bedoeling is deze van leder te doen zijn. Hier voren gaf ik daaromtrent reeds mijne zienswijze te kennen. Voorts wenscnt schrijver de invoering van een zeer lichte bajonetscheede, die echter hoe licht ook genomen, toch weer tot gewichtsvermeerdering aanleiding geeft, alsmede van een licht stuk pioniergereedschap, dat in gewicht ongeveer overeen moet komen met het te laten vervallen kapmes met scheede. In den strijd tegenover den B. V. heeft de man geen enkel voorwerp bij zich om te kappen en juist in verband met het feit, dat ik mij voorstel dat een van de eischen voor dien strijd zal zijn het zoo ongemerkt mogelijk naderen van den tegenstander om de verrassing des te grooter te doen zijn, INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 171

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 185