daar meen ik dat veelvuldig van de begroeide terreinen zal moeten gebruik gemaakt worden, en acht ik dus het achter wege laten van zulk een fepwerktuig een besliste fout. Met de bajonet is in dit opzicht al bijzonder weinig uitterichten. Schrijver zegt, en ik ben het daarmede ten volle eens, dat „in het algemeen het streven moet zijn de uitrusting zooveel mogelijk te verlichtendoch ik vraag mij af hoe hij zich voorstelt dat te kunnen doen. In het vuur van zijn rede wil hij zelfs niet eens „te lange riempjes," maar hoe klopt dit met het feit dat hij wel wil hebben 12 patroonzakjes, een bajonetscheede, een foudraal voor pioniergereedschap, een knap zak, 50 patronen meer, wat beslist tot een vrij belangrijke ge wichtsvermeerdering zal moeten leiden. Zeer juist gezegd, „het is de laatste zandkorrel, die den oli fant doet ineenstorten en daarom vraag ik U in gemoede af of gij zelf er wel van overtuigd zijt, dat het mogelijk is om al die zaken zoodanig te construeeren, dat het toch al groote gewicht der bepakking niet alleen niet wordt over schreden, doch zelfs wordt verminderd, zonder de bruikbaar heid en de duurzaamheid der onderscheidene voorwerpen niet te schaden Juist waar uit Uw geheele stuk zoo duidelijk, blijkt, dat gij een groot voorstander zijt van snel verplaatsen, dus van agressief optreden, daar zult gij het toch wel met mij eens zijn dat in deze de theorie zeer schoon is, doch de practijk bezwaren in den weg legt, die vooral ten opzichte van den Inlander in onze gelederen als onoverkomelijk te be schouwen zijn. Laat ons toch niet vergeten dat de groote hitte in onze gewesten mede een enormen rol speelt en dat haar afmattende invloed een factor is, die wel degelijk in re kening gebracht moet worden. Bewegelijkheid tot in den uitersten graad; zooveel mo gelijk verrassend en geheel onverwacht den vijand op het lijf zitten en wel van een zijde waar hij ons in het geheel niet verwacht, dan een zoo krachtig en doeltreffend mogelijk vuur op hem afgegeven, hem dwingen van de voorgenomen marschrichting af te wijken om hem dan weer op een ander punt plotseling van geheele andere zijde aan te tasten, hem zooveel mogelijk bindend aan het voor hem zoo ongezonde 172 INDISCH MILITIAR TIJDSCHRIFT

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 186