tuigmaatschappij v/h Fuchs te Weltevreden. Door het aanbren gen van uitschuifbare trekstangen konden de karren naar verkiezing door twee of door drie paarden worden getrokken. Begin Januari 1910 werd een klein detachement van de Telegraaf-afdeeling van het Korps Genietroepen naar Welte vreden gezonden. Natuurlijk werd aan de telegrafisten, vóór met de eigenlijke oefeningen kon worden begonnen, het noodige onderricht gegeven, ten einde een inzicht te verkrijgen in de inrichting der stations, en voornamelijk om met de behandeling vertrouwd te geraken. Yooral het opzetten en weer afbreken van den mast bleek eenige oefening te vorderen. Voor een beknopte beschrijving der stations kan gevoegelijk worden verwezen naar I. M. T. 1910 afl. 4. Oefeningen en resultaten daarvan. Hoewel al eenigen tijd een seindienst was onderhouden met de oorlogsschepen, gaf dit niet voldoende bouwstof om een oordeel over de bruikbaarheid gn de werkingsfeer in alle Indi sche terreinen, vooral het bergterrein, en ook moest worden nagegaan, of de atmosferische electriciteit werkelijk die invloed had, als gebleken was bij de in 19C6 gehouden proeven Batavia- Cheribon. Daarom werd een schema vastgesteld van de te houden oefeningen, dat naar omstandigheden werd gewijzigd, en waarbij een verplaatsbaar en een draagbaar station steeds te Welte vreden bleven opgesteld (het station was ondertusschen ver plaatst van Tanah Abang naar het Koningsplein op het terrein der B B.W.S.), terwijl de andere stations langzamerhand verder verwijderd werden. De oefeningen zijn te onderscheiden in die op kleinen afstand,, en die op grooteren afstand. De eerste bepaalden zich tot Seinoefeningen Weltevreden- Mr.Cornelis, en dienden vooral nog tot oefening van personeel, de tweede begonnen half Februari, waarbij zooveel mogelijk werd geseind èn met de verplaatsbare èn met de draagbare stations, en met de eerste met twee golf-lengtes n 1. van 600 en van 1000 meter. I. Oefeningen op kleinen afstand Weltevreden-Mr. Cornelis- (6.5 K.M). Deze geven geen reden tot bijzondere opmerkingen. INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 175

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 189