II. Oefeningen op grooteren afstand. a. SeinoefeDingen Weltevreden-Buitenzorg met een afstand hemelsbreed van 46 K.M. Buitenzorg ligt 267 M. hoog, welke hoogte wordt verkregen van af Weltevreden door een gelei delijke helling. Was te Weltevreden de opstellingsplaats bij zonder goed, d.w.z. vlak en niet door hooge boomen omgeven, ook van de opstelling te Buitenzorg kon dit gezegd worden. Houdt men geen rekening met enkele defecten en haperingen (waarover straks meer), en ook niet met de luchtstoringen, dan kan de correspondentie met beide soorten stations goed worden genoemd. De teekens in de telefoon waren duidelijk, zelfs al werd niet met volle energie gegeven, en door alle personeel goed op te nemen. b. Oefeningen Weltevreden-Soekaboemi (4- 602) met een lijnrechten afstand van 83 K.M. Het tusschenterrein is be paald zeer ongunstig, daar Soekaboemi ligt vlak achter het zadel tusschen Salak en Gedé, aan den kant van den hoogen Gedé 3000 M). Verder vindt men in de lijn Weltevreden- Soekaboemi de Gegerbentang (2033 M). Het terrein te Soe kaboemi was vlak zonder hooge boomen, doch kleiner dan eigenlijk noodig is voor het uitspannen van lucht- en van tegengewichtsnet. Zooals later bleek, heeft dit evenwel geen invloed op de goede werking van een station. Wegens de ongunstige ligging van Soekaboemi ten opzichte van Weltevreden, was de verbinding tusschen deze plaatsen alleen onder gunstige omstandigheden mogelijk, en dan nog alleen met de verplaatsbare stations bij een groote golf-lengte. (1000 M). Zelfs bij de geringste luchtstoringen was corres pondentie niet mogelijk, daar het geluid aan weerszijden -uiterst zwak was, en alleen door bijzonder goed geoefend personeel op te nemen. c. Oefeningen Weltevreden-Tjiandjoer 459 M.) met een afstand hemelsbreed van 80 K.M. Het tussehenterrein is gunstiger, doch de opstellingsplaats te Tjiandjoer, wat betreft het omringende zware geboomte, bepaald slecht. Men kreeg beter resultaat, en het geluid was ook harder. Met de draag bare stations kon evenwel weer geen verbinding worden ver kregen. Dar echter nog betere resultaten hadden kunnen 176 INDISCH MILITAIR TIJDSHRIFT

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 190