bare station te Tjikampek stond, konden de drie stations onder ling goed corresponderen. Met de draagbare behoefde slechts van één trapinrichting te worden gebruik gemaakt bij deze oefeningen. Op de oefeningen tusschen de drie stations zal nader worden teruggekomen. h. Oefening over vlak terrein Weltevreden- Cheribon (200 K. Mi). Deze bewees, dat er zonder te veel luchtstoringen op goede seingemeenschap kon worden gerekend. De rijproeven over eenigszins grooten afstand van Kadi- paten tot Bandoeng hadden ten doel een oordeel te krijgen over de soliditeit en de beweegbaarheid der stations. Het resultaat was, dat bleek, dat de karren bijzonder goed en solide geconstrueerd zijn, dat de stations zeer mobiel zijn, en overal veldartillerie zouden kunnen volgen. De karren moeten als regel getrokken worden door drie paardjes, en ter wijl twee bedieningsmanschappen zijn opgezeten, kunnen de karren dan over vlakke of weinig hellende wegen groote af standen voortdurend in draf afleggen, met een snelheid van 4 a 7 paal per uur. Al is het met moeite, toch komen de karren met behulp van het personeel tegen hellingen als van den Tjadas Pangeran op. De ouderdeelen zijn zoo goed ingebouwd, dat ze nagenoeg geen hinder hebben zelfs van het ruwste vervoer. Luchtstoringen. Zelfs na een reeks van proefnemingen is het niet mogelijk eenigszins betrouwbare cijfers te geven omtrent het verloop der luchtstoringen over een etmaal. Wel blijkt, dat inderdaad de luchtstoringen over het algemeen in Indië veel sterker en veelvuldiger zijn dan in Europa, zoo zelfs, dat het meermalen onmogelijk zal zijn gedurende eenige uren verbinding te krijgen (op Tjikampek duurde het zelfs een heele nacht). Men moet tot de conclusie komen, in tegenstelling met elders opgedane ervaringen, dat de luchtstoringen 's nachts sterker zijn dan overdag; dat als regel de morgenuren van 6—12 de beste seinuren zijn, tegen 12 uur de storingen dikwijls opkomen, ze 's middags tusschen 4 en 6 veelal heel sterk zijn (vooral met het dikwijls voorkomende weerlicht), ze tegen den avond 178 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 192