en gedurende den nacht meestal verminderen, om 'smorgens meestal geheel te verdwijnen. Het al of niet gemeenschap hebben bij luchtontladingen hangt natuurlijk vooral af van het geluid in de telefoon, (en of dit door de luchtontladingen wordt overstemd), en dus ook van den afstand der stations. Bij weerlicht en onweer zijn de luchtstoringen zeer hinder lijk (voor en na een donderbui sterker dan gedurende het onweer zelf), en bij regenachtig weer zijn ze sterker dan bij heldere lucht. Een enkele oefening werd gehouden met meerdere stations, waarbij men de volgende resultaten verkreeg. Een verplaatsbaar station was opgesteld te Weltevreden, een te Poerwakarta, en een draagbaar station te Tjikampek. Correspondeerden de beide eerste met een golflengte van 1000 M. en trachtte dat te Tjikampek te storen met 600 M., dan werd zulks noch te Weltevreden, noch te Poerwakarta gehoord. Waren Weltevreden en Tjikampek in correspondentie met 600 meter, en stoorde Poerwakarta met een golf van 1000 meter, dan was de verbinding slechts tamelijk, doordat het draagbare station te veel werd gehinderd door de storingen. Seinden Weltevreden en Tjikampek met 600 M. en mocht Poerwakarta afluisteren met de ontvanginrichting op 1000 M. golf, terwijl alleen de condensator in den luchtdraad (voor afstemming) mocht worden veranderd, dan was aldaar het geluid van Tjikampek zwak doch nog neembaar; van Weite vreden was niets te hooren. Seint men dus met een onbekende golf, dan zal het voor een vreemd station, dat niet al te dichtbij is opgesteld, eerst noodig zijn af te stemmen op deze golflengte. Weet nu dat vreemde station niet dat er geseind wordt, dan zal het wer kelijk toevallig zijn als het spoedig hoort, dat andere stations correspondeeren. Het station zou dan onafgebroken doorloo pend aan het afstemmen moeten zijn, doch hoort het ook maar het minste geluid, dan kost het zuiver afstemmen ook weinig tijd meer. Neemt men echter in aanmerking, dat twee seinende stations niet meer energie gebruiken, dau juist voor INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 179 I. M. T. 13

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 193