een goede verbinding noodig is, dus hun geluid zoo zacht mogelijk maken, dat nu en dan op vooraf afgesproken tijden van golflengte kan worden veranderd, en dat toch altijd nog van een geheime code kan worden gebruik gemaakt, dan kan men zeggen, dat het afluisteren van berichten zeer moei lijk te maken is. Wat het opzettelijk storen door vreemde stations betreft, dit hangt natuurlijk ook af van den afstand en de werkings- straal van dit station, maar ook met welke golflengte of gestoord wordt. Verschilt deze veel van die der corres- pondeerende stations, dan zal de verbinding in het geheel niet slechter worden. Voor een vreemd station is het dus weer wenschelijk eerst de golf te vinden, waarmee wordt gewerkt, en zooals we zagen, is dit niet gemakkelijk. Defecten en haperingen. Uit de bij deze oefeningen voorgekomen defecten en hape ringen kan een conclusie worden getrokken omtrent de deug delijkheid van het materieel. Een gedeelte er van is toe te schrijven aan onhandigheid van het personeel, doch vooral de defecten van eenigszins belangrijken aard moeten gezocht worden in den fataien invloed van het vochtige klimaat. Met name de condensator heeft daarvan veel te lijden. De Leidsche flesschen werden echter op handige wijze verbeterd, terwijl door branden van arang en het werken met ongebluschte kalk zooveel mogelijk alles werd drooggehouden. Het werken met één universaal-omschakelaar bleek niet wel doenlijk. Het aanbrengen van een tweede had evenwel geen bezwaar. De verplaatsbare stations bleken werkelijk zeer betrouw baar te zijn en over het algemeen perfect te werken, terwijl zoo er al haperingen voorkomen, deze als regel binnen mi nimalen tijd kunnen worden verholpen. De draagbare stations zijn zeker niet zoo solide, daar te veel aan lichtheid is opgeofferd. De trapinrichtingen zijn in de eerste plaats onhandig en onsterk, en zijn wellicht met vrucht te vervangen door een kleinen benzinemotor. Het opzetten van den raast vorderde een heele oefening 180 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT.

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 194