Uan FÏIIes Wat. Vergelijkend onderzoek naar de Derteerbaarheid dge rundnleesch en uisch. Schiefproenen met Berggeschut. Van beteekenis, ook voor de voeding van den soldaat, is de vraag of rundvleesch goed door viseh kan worden vervangen. Slowtzoff (Zeitschr, f. physikal. u. diatet. Therapie, Bd. XIV. S. 22) heeft in die richting onderzoekingen verricht bij 5 krachtige personen, die dagelijks een bepaalden, goed berekenden, kost ontvingen, waarin nu eens vleesch, dan visch voorkwam. Op vleeschdagen ontvingen zij ongeveer 133.1 gr. eiwit, 85 gr. veten 453,2 gr. koolhydraten (4- 3207 cal.) en op vischdagen 131.4 gr. eiwit, 73.5 gr. vet en 453,2 gr. kool hydraten 3094 cal). De samenstelling van het voedsel werd iederen dag nauwkeurig bepaald en eveneens die van de ontlasting en de urine. Op grond van zijn proeven komt schr. tot de gevolgtrekking, dat de vervanging van vleesch door versch gekookte visch de vertering van de stikstof houdende bestanddeelen verbetert dat de vertering van de stikstof van goed gezouten en gerookte visch minder goed is. dan die van versche visch en dat deze nog minder goed wordt als men gezouten visch in plaats van vleesch geeft, hoewel steeds nog beter dan bij vleeschvoeding. Gedroogde visch wordt evenwel slechter verteerd dan vleesch. Proeven met verschillende vischsoorten gaven dezelfde uitkomsten. (Ned. Tijdschr. v. Geneesk. 1910, Eerste helft No. 20.) v. d. B. Aangezien ook bij ons thans het berggeschut in een stadium van ombewapening begint te verkeeren, zullen vele lezers belang stellen in de resultaten, die zeer uitvoerige proeven in Turkye hebben opgeleverd. De Schw. Mil. BI. van November 1910 deelen dienaangaande het volgende mede. In den loop van het vorige jaar werden in Turkye vergelijkende proeven gehouden met berggeschut van Ehrhardt, Skoda, Krupp, Schnei der en St. Cbamond. De voornaamste ballistische gesevens volgen hieronder:

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 197