Duilsehland. INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 187 Ieder bataljon beschikt bij de gevechtsbagage nog over 72 stuks pioniergereedschap, die op 2 paarden worden geladen (48 schoppen, 16 pikken en 8 bijlen). Ieder eskadron heeft 12 of 16 hamer-bijlen met zagen, die op rijpaarden geladen zijn Iedere geniecompagnie heeft 215 stuks gereedschap, overeenkomende met die van de spoorwegwer kers. Het park der compagnie bevat 148 stuks. De batterij beschikt over 85 stuks gereedschap. De Japanscbe soldaat heeft de volgende gewichten te dragen wintermarsrhuitrusting31 32 Kg. zomer 30 Kg. zonder volledige patronenvoorraad 's zomers 28,4 Kg. 's winters29,7 Kg. bij afgelegde ransel maar met patronen: 's zomers 23,7 Kg. 's winters25,2 Kg. Het groote keukengereedschap wordt bij den regimentstrein op paar den vervoerd. Iedere compagnie heeft een veldkeuken en een 17 Kg. zware vleesch- pot van 53 L. inhoud. Ieder bataljon heeft 5 van die veldkeukens (1 voor iedere compaanie en 1 in reserve) geladen op 10 paarden; ieder eskadron bezit een veldkeuken op 2 pakpaarden De veldkeukens kunnen ook op karren geladen worden, en wel 2 op een wagen. _XBI. f. Kriegsverw. 11-'10. De seldkeuftens. Voor de eerste maal zijn bij de manoeuvres in 1910 veldkeukens gebezigd. Het iegelijk beproefde voorschrift bepaalt, dat ze als regel als zeiikoker moeten worden gebruikt ter besparing van brandstof. De spijzen worden dan tot een bepaalde temperatuur verhit, waarna het vuur wordt gebluscht en van zelf gaar koken. Aangezien het gewicht van het geheel uitgeruste voertuig 1165 Kg. bedraagt, is het uitdrukkelijk verboden, het zwaarder te beladen, dan bepaald is, en mag de kok slechts in draf op de bok plaats nemen. In den voorwagen is het noodration verpakt, dat gemakkelijk kan worden uitgegeven, ter wijl, wanneer dit verbruikt is, de manschappen de door hen gedragen rations in den voorwagen kunnen bergen. Ook bij de andere legers neemt het gebruik van deze voertuigen steeds toe. Zoo heeft de Zwitsersche Bondsraad in 1910 meer dan een millioen francs toegestaan voor 420 compagnieskeukenwagens. Bij het Russische leger heeft men onlangs naast het reeds bestaande een lichter model ingevoerd, dat op pakpaarden kan worden vervoerd. Het weegt slechts 132 Kg. en kan op 3 draagpaarden, dan wel op een lichte kar worden vervoerd. De zadels van 2 paarden zijn daarbij door stangen verborden, waaraan de vuurhaard hangt. Deze keukens hebben een capaciteit van 110 L. en zijn voldoende voor 150 man. Voor kleinere aldeelingen en de officiersmenages heeft men nog klei nere keukens van 60 L. inhoud. In Oostenrijk heeft men, evenals in Duitschland voor de cavalerie, de veldartillerie en voor de bergtroepen de Zweedsche kookkisten in- voerd, die op muilezels worden vervoerd.

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 201