gemiddeld 1 min. bedraagt; de nauwkeurigheid bedraagt op 2000 M 4% doch met behulp van kijkers levert deze af standsmeter tot op 8000 M nog bruikbare resultaten. Dit eenvoudig instrument kan in een jaszak gedragen worden, vereischt geen regelingen, en is bestand zoowel tegen tempera tuurverschillen als tegen minder zorgvuldige behandeling. Eet is in gebruik bij een deel der Italiaansche artillerie, werd in 1892 bij het Russische leger ingevoerd, in 1905 bij het Fransche en wordt sedert hetzelfde jaar ten behoeve van het Duitsche leger vervaardigd in de werkplaatsen van Hensoldt te Wetzlar en bij Fuess te Steglitz. In het kort verdienen nog vermelding: de afstandsmeter van Ungedie reeds in 1886 bij de Zweedsche veldartillerie werd ingevoerd en die van Goldinghiervan wei nig verschillend en in Denemarken in gebruik; van beide instrumenten kan de middelbare fout tot 6000 M op 4|% van den afstand gesteld worden. Bij de Amerikaansche veld artillerie wordt de afstandsmeter van Weldon 1) gebezigd; deze berust op het feit dat tg 87° 42'34" 25, zoodat men na met behulp van prisma's een rechthoekigen driehoek, die dezen hoek bevat, te hebben uitgezet den afstand D=25& onmiddellijk op een meetband kan aflezen. 3. Afstandsmeter van Bakker 2). Hoewel dit instrument nog niet in den handel verkrijgbaar is, mag eene beschrijving ervan niet achterwege blijven, daar de constructie geheel afwijkt van die der boven behandelde afstandsmeters en de practische bruikbaarheid boven allen twijfel verheven is. Tot het meten van een afstand AC (fig. 11) wordt gebruik gemaakt van een ter zijde van die richting gelegen gunstig standpunt B. De afstand AB wordt gemeten en nadat een kijker in B evenwijdig gesteld is met een anderen in A, wordt de hoek DBC ACB gemeten. Nu zal CA' A'B cotg s. De gemeten afstand AB vormt de grondslag van alle bere keningen de eigenlijke basis evenwel is voor doel CA'B, voor 8 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 1) Journal of the United States artillery 1906 blz. 52. 2) Mil. Speet. 1907—1908.

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 20