LHi de Pers, De bezoldiging der Dederlandsche officieren, Het Soerabaiasch Handelsblad van 2 Januari neemt uit de N. C. onder bovenstaanden titel een stuk op, dat, hoewel eene wijziging dier traetementen voor het oogenblik van de baan is, toch belangrijk blijft wegens de daarin voorkomende beschouwingen. De beginselen, die bij de voorgestelde regeling hebben voorgezeten, zijn volgens S. lo. gelijkstelling van traktement rangsgewijze voor alle officieren van de verschillende staven, wapens en dienstvakkken, met uitzon dering van die van den geneeskundigen dienst der landmacht, be- beneden den rang van hoofdofficieren 2o, afschaffing van alle toelagen, in den thans bestaanden vorm, met uitzondering van die voor het honden van dienstpaarden en zeer enkele tegemoetkomingen, voortvloeiende uit het gedwongen verblijf op afgelegen plaatsen buiten het garnizoen of uit andere bijzondere omstandigheden 3o. verhooging van de inkomsten van hoofd- en subalterne officieren, zoowel van de aanvangstractementen, als van de periodieke verhoo gingen voor de eerste-luitenants en kapiteins, welke thans geldend zijn. Tegen deze regeling is natuurlijk geprotesteerd door de categoriën, die tot nu toe meer tractement genoten in dezelfde rangen. De vraag of hoogere examen-eisehen bij de toelating, gevolgd door onvermijdelijke, voortgezette vakstudie on grootere verantwoordelijk heid gedurende het officier-zijn, niet een natuurlijk recht geven op een hoogere bezoldiging, is alleszins gewettigd. Men vergelijke den genie officier, die als ingenieur vaak hoogst belangrijke werken heeft uit te voeren, waartoe hij zich steeds op de hoogte heeft te houden van de vorderingen der technische wetenschap, met den administrateur in een kleedingmagazijn, wiens werkzaamheden allerminst studie verei- schen of den commandant b.v. eener rijdende batterij met zijn dage- lijksche beslommering over 140 menschen, ruim 100 paarden en een kostbaar materieel, met een kapitein van speciale diensten bij een on bereden wapen, wiens geheele taak soms bestaat in wat eerstgenoemde, als bijzaak, op den koop toe moet waarnemen. Inderdaad, de verschillen zijn groot en het is goed er de aandacht op te vestigen, omdat het streven naar nivelleering der bezoldiging nimmer aan een juiste waardeering van den verrichten arbeid mag in den weg staan en ook omdat, als tegenwicht tegen die nivelleering, de door den dienst het zwaarst belasten dan ook behooren te worden verschoond van de deelname aan al die bijdiensten, waaarin men hen in de laatste jaren heeft weten te betrekken, zeer tot schade van den dienst zelf.

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 222