Ouerzicht ucm eenige Tijdschriften, Mavors 1910 No. 19. De Kapitein W. B. van Dam van Isselt behandelt het onderwerp: „Het overvoeren van onderwaterzettingen". Na eenige voorbeelden te hebben aangehaald, welke aantoonen, dat onderwaterzettingen bij onvoldoende bewaking een gevaar opleveren voor den verdediger trouwens elke onbewaakte hindernis is van wei nig waarde of' nadeelig wordt aangegeven op welke wijze het over voeren van onderwaterzettingen kan geschieden. Ten slotte licht de schrijver door eenige vcorbeelden uit de krijgs geschiedenis toe, op welke manier, zoo wel aanvaller als verdediger zich van het water op actieve wijze kunnen bedienen. De le Luitenant E. A. van Poelvoorde beëindigt zijn artikel: „De verrassing van Chatillon aan de Seine op den 19 November 1870". Het opstel doet ons de factoren kennen, welke aan Garibaldi's onder neming het succes verzekerden n. 1. le. Hij was door spionnenberichten volkomen op de hoogte van den toestand bij de tegenpartij. 2e Onvoldoende waakzaamheid bij den tegenstander. 3e. Snel en krachtig handelen, met als gevolg verwarring bij den vijand. Na het behaalde succes werd onmiddellijk teruggetrokken. Garibaldi verloor 6 dooden en 10. gewonden, doch de vijand moest 7 officieren, 170 man en 76 paarden in zijn handen laten en verloor bovendien nog 22 man aan dooden en gewonden. Helaas moesten de bewoners van Chatillon de wraak der Duitschers ondervinden. Mede wordt in deze aflevering het vervolg aangetroffen van het artikel: „Aan een ruiteraanvoerder", reeds in aflevering 10 van den vorigen jaargang van dit tijdschrift vermeld. Een zeer lezenswaardig artikel, waarin, in eenvoudige bewoordingen, veel staat vermeld, dat ook thans nog de aandacht ten volle waard is. We wijzen slechts op de hoofdstukken „Over Krijgslisten" en op „Over de wijze, waarop de aanvoerder met zijn minderen moet omgaan". Verder vermelden we nog het slot van het opstel: „De verpleging van het veldleger in tijd van oorlog", door den Majoor-Intendant G. C. A. Harsveldt, waarop reeds in aflevering 8 van 1910 en No. 1 van 1911 van dit tijdschrift de aandacht werd gevestigd, alsmede een

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 229