Onderstel, dat fig. 13 voorstelt het richtvlak, dat in fig. 12 in punt B was opgesteld, en dat wij daarop de verschillende lijnen Be, Bf, Bg enz. uit fig. 12 terug vinden. Verlengen wij nu de lijnen Be, Bf, Bg, enz. tot zij den cirkelrand resp. in e', fi, g', enz. snijden en beschouwen wij het richtvlak als het bodemvlak van een cylinder, dan stelt de cirkel akrq voor de horizontale projectie van het gebogen oppervlak van den cylinder, terwijl de beschrijvende lijnen in de punten a, e', f', g', enz. loodrecht staan op het vlak van teekening. Wanneer wij nu op die beschrijvende lijnen in de punten a, e', f', g', h', en i', van uit die punten uit zetten resp. de lengte van0, Be, Bf, Bg, Bh en Bi, en ver volgens het gebogen oppervlak van den cylinder ontwikkelen in een plat vlak, dan zien wij (fig, 14) ontstaan de gebogen lijn kihgfeadie dus graphisch voor eiken stand van den kijker de lengte der eigenlijke basis voorstelt. Nemen we aan, dat aa' graphisch eene lengte van 100 M. voorstelt (d. i'. de gemeten basis) en verdeelen we aa' in 100 gelijke deelen, dan geven ee', ff', gg' enz. in diezelfde deelen aan hoeveel M. de eigenlijke basis bedraagt. Zoo zal de gebogen lijn bk op overeenkomstige wijze de graphische voorstelling zijn voor een gemeten afstand van 50 RL tusschen A en B en zal voor iedere 5 M. tusschen 0 en 100 M. eene dergelijke gebogen lijn getrokken kunnen worden. De gebogen lijn a' e'" f'" g'" in fig. 14 is ontstaan door in deze figuur te nemen e" e"'ae f" f'" af g" g'" ag uit fig. 13. Deze gebogen lijn geeft dus graphisch aan de grootte van AE, AF AG' uit fig. 12. De toepassing van bovengenoemde graphische voorstellingen komt nu in de practijk op het volgende neer. Sluitend om den cylinder, waarop zich de graphische lijnen van fig. 14 bevinden, wordt draaibaar gemaakt een andere cylinder, die voorzien is van eene langwerpig recht hoekige opening volgens de beschrijvende lijn. Langs deze opening bevindt zich een verdeelde rand, waarvan de ver deelingen op dezelfde schaal zijn voorgesteld als de ordinaten van de graphische lijnen op den binnencylinder (fig 15 en 16). 10 INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 22