Boekaankondiging. Neerlands Indië. Land en Volk, Ge schiedenis en Bestuur, Bedrijf en Sa menleving, onder leiding van H. Colijn, lid van de tweede kamer der St. Gen. door deskundigen op verschillend gebied, met een vooi woord van J. B. van Heutsz, Uud Gonv. Generaal van Nederl. Indië. Uitgeversmaatschappij Elsevier" Amsterdam. Het volk oefent min of meer bewust grooten invloed uit op de inzichten en handelingen van het. staatsbestuur, en het is ook het volk, dat steeds nieuwe krachten moet leveren voor het beheer en de handhaving van het gezag, voor de gestage ontwikkeling van de vele productiebronnen in de koloniën. Maar geen belangstelling zonder kennis. Aldus spreekt de oud-gouverneur-generaal J. B. van Heutsz in het voorwoord, waarmee de 1ste aflevering van genoemd werk aanvaDgt. Dat verbreiding van de kennis van deze gewesten bij het volk nog zeer noodig is, is ook de meening van den heer Colijn, die hij neerlegt in eene inleiding. Toch is hem na zijn terugkeer in Nederland wel eenige verandering ten goede opgevallen, hetgeen hij daardoor verklaart, dat meer en meer alle standen belang krijgen bij hetgeen hier voorvalt. Voor een nuttige belangstelling en verbreiding vau de kennis van onze Oost acht de heer Colijn populair-wetenschappelijke lectuur noodig en tevens het meest geschikte middel. In overeenstemming met dat doel is gepoogd in een bestek van ongeveer 800 bladzijden (24 afleveringen) een juist en zooveel mogelijk volledig beeld te geven van al datgene, wat voor den gemiddelden Nederlandschen lezer van belang is te achten. De stof is over 3 afdeelingen verdeeld. De eerste omvat een aard rijkskundige schets, alsmede verhandelingen over volk, taal, zeden, godsdienst, rechtsinstellingen en bestaansmiddelen, de tweede een be knopte geschiedenis der Europeesche kolonisatie, schets der bestuurs inrichting, de derde bijdragen over vraagstukken van den dag, als irrigatie, landbouw, mijnbouw, handel, eeredienst, verkeerswezen, leger en vloot, en budget. Onder de talrijke medewerkers zijn de namen van de meest bekende Indische specialiteiten vermeld. De uitvoering van de eerste aflevering is zeer geslaagd, in het bij zonder die der talrijke illustraties. 't Oranje Boekje. Liederen voor Janmaaten Soldaat, voor School en Volk Bijeengezameld door H. C. C. Glockener Brousson, Eerste Luitenant B. D. Uitgave van N. J. Boon, Amsterdam»

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 232