infanterie, verder 2 eskadrons 300 ruiters, die voor de helft dienst moesten doen als ordonnansen, 4 veldbatterijen en 1 berg- batterij, te zamen 36 stukken; het geheel stond onder com mando van majoor Gudscheff. Men schatte aan Bulgaarsche zijde de sterkte van het Ser vische leger op 4 divisiën, ieder met minstens 10.000 man en dacht den avond van den 16den, dat -t- 25 000 30.000 Serven tegenover de stelling vereenigd waren. Zooals te voren reeds is gezegd lag het niet in het oor spronkelijke plan om in deze stelling een beslissing te zoeken Dien kon niet verwachten, daartoe bij Slivnitza reeds een voldoende troepenmacht te kunnen vereenigen. Sedert bijna een maand echter waren hier meerdere batal jons en talrijke civiele spoorwegarbeiders aan het werk tot het versterken van de stelling. Vreemd genoeg had men slechts aan een gedeelte van de stelling gearbeid. Ten Z. van den grooten weg Pirot Sofja waren talrijke loopgraven van zwaar profiel in eenige rijen achter elkaar aangelegd met gesloten schansen en art. op stellingen in tweede linie, nl. de Rasgradski redoute op den linkervleugel, de centrale redoute op de hoogte van Slivnitza en een schans nabij den grooten weg. Van deze redoutes was echter alleen de centrale redoute voltooid, zij bood opstelling voor 2 compagnieën naast haar waren art. opstellingen ieder voor 8 stukken ingericht. Vóór Aldomerowtzi lag in eerste linie de redoute Preslawski. Versterkt was dus het front van Bratusnhkowa tot aan den grooten wegde loopgraven waren goed aan het terrein aangepast op de hellingen der heuvels, de voorste echter zóó laag gelegen dat ze geheel van uit het aanvalsterrein werden gedomineerd. Ten N. van den weg waren alleen een paar geschut-opstel lingen tegenover de Meka Krew hoogte opgeworpen, ten Z. van Bratuschkowa nog enkele loopgraven op de Wischaja hoogte. Het terrein was over het algemeen zeer open; slechts weinig struikgewas en enkele boomen tooiden de kale steen achtige heuvels, die met een dikke sneeuwlaag waren bedekt. INDISCH MILITAIR TIJDSCHRIFT 223

Indisch Militair Tijdschrift | 1911 | | pagina 239